ارتش جنگنده ایراندوست به دیوار چین رسید/تقابل با پرافتخارترین تیم

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، بیستمین دوره مسابقات جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا به میزبانی هند در حال برگزاری است. تیم ملی فوتبال زنان ایران در نخستین تجربه حضورش در این مسابقات روز پنجشنبه تیم هند، میزبان مسابقات را در خانه متوقف کرد تا نخستین امتیاز آسیایی خود را کسب کند.

این یک امتیاز برای تیم ایران ارزشمند بود و باعث شد تا شروع خوب و امیدوارکننده ای در جام ملت‌ها برای ایران رقم بخورد.شاگردان مریم ایراندوست که با انگیزه و امید گام در جام ملت‌ها گذاشته‌اند در دومین بازی خود فردا یکشنبه باید برابر تیم قدرتمند چین صف آرایی کنند.

چین با هشت عنوان قهرمانی، دو نایب قهرمانی، سه مقام سومی و یک عنوان چهارمی پرافتخارترین تیم جام به شمار می‌رود و هر ۱۴ حضور چین در جام ملت‌ها منجر به حضور این تیم در نیمه‌نهایی شده است. البته درخشش چین فقط به سطح آسیا معطوف نمی‌شود. چینی‌ها در سال ۱۹۹۹ در مسابقات جام جهانی فوتبال زنان به میزبانی آمریکا، عنوان نایب قهرمانی را کسب کردند و یک عنوان چهارمی نیز در سال ۱۹۹۵ به دست آوردند.

چینی‌ها در رنکینگ آسیایی و جهانی نیز به ترتیب در جایگاه ۵ و ۱۹ قرار دارند در حالی که تیم ملی فوتبال زنان ایران در رنکینگ آسیایی و جهانی به ترتیب در مکان ۱۴ و ۷۰ قرار دارد.

مسابقات جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا از سال ۱۹۷۵ آغاز شد و پس از تغییرات فراوان در سال ۲۰۱۰ تصمیم بر این شد تا مسابقات هر چهار سال یک بار انجام شود و رقابتی انتخابی برای جام جهانی فوتبال زنان نیز محسوب شود. تیم چین از سال ۱۹۸۶ تا دوره گذشته مسابقات همیشه بر روی سکوی قرار داشته است. ۷ عنوان قهرمانی به طور متوالی از سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۹ برای چینی‌ها به دست آمد و جام هشتم نیز در سال ۲۰۰۶ به دست آمد.

تیم ملی فوتبال زنان ایران که نخستین حضور در مسابقات مهم جام ملت‌ها را تجربه می‌کند و تنها تیم بدون تجربه این تورنمنت به شمار می‌رود روز یکشنبه کار بسیار سختی مقابل پرافتخار ترین تیم مسابقات در پیش دارد. ارتش پر امید، جنگنده و مصمم مریم ایراندوست پس از متوقف کردن میزبان حالا کار سختی برای تیم چین دارد و باید دید چه برنامه هایی برای تقابل با این حریف سرسخت در نظر گرفته است.

ردیف سال مسابقات عناوین چین در جام ملت‌های آسیا
۱ ۱۹۸۶ قهرمان
۲ ۱۹۸۹ قهرمان
۳ ۱۹۹۱ قهرمان
۴ ۱۹۹۳ قهرمان
۵ ۱۹۹۵ قهرمان
۶ ۱۹۹۷ قهرمان
۷ ۱۹۹۹ قهرمان
۸ ۲۰۰۱ سوم
۹ ۲۰۰۳ نایب قهرمان
۱۰ ۲۰۰۶ قهرمان
۱۱ ۲۰۰۸ نایب قهرمان
۱۲ ۲۰۱۰ چهارم
۱۳ ۲۰۱۴ سوم
۱۴ ۲۰۱۸ سوم

فریده شجاعی نایب رئیس پیشین بانوان فدراسیون فوتبال در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره عملکرد تیم ملی بانوان گفت: تیم‌هایی در این مسابقات حضور دارند که تیم‌های صاحب نام دنیا به شمار می‌روند. چین و ژاپن، حضور در چند دوره جام جهانی را تجربه کردند و عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی مسابقات جام جهانی فوتبال زنان را دارند.

پیشکسوت فوتبال زنان ایران ادامه داد: تیم‌های ژاپن و چین تیم‌های قدرتمند و صاحب نام در آسیا هستند. تیم ملی فوتبال زنان ایران اگر جزو ۵ تیم آسیا باشد، در حقیقت در بین ۱۰ تیم برتر دنیا قرار می‌گیرد. نباید انتظار زیادی از تیم فوتبال زنان داشته باشیم و باید مرحله به مرحله پیش برویم.

گروه بندی مسابقات جام ملت‌های زنان آسیا به این شرح است:

گروه A: هند، چین، چین تایپه، ایران

گروه B: استرالیا، تایلند، فیلیپین، اندونزی

گروه C: ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، میانمار

برنامه دیدارهای تیم ملی فوتبال زنان در مسابقات جام ملت‌های آسیا به این شرح است:

*یکشنبه ۳ بهمن ماه

ایران – چین – ساعت ۱۳:۳۰ – ورزشگاه مومبای شهر بمبئی

*چهارشنبه ۶ بهمن ماه

چین تایپه – ایران – ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه دی وای پاتیل شهر ناوی مومبای

مرحله یک چهارم نهایی مسابقات روز یکشنبه ۱۰ بهمن، مرحله نیمه نهایی ۱۴ بهمن و دیدار فینال روز یکشنبه ۱۷ بهمن ماه برگزار می‌شود و پنج تیم برتر مسابقات، به رقابت‌های جام جهانی فوتبال بانوان ۲۰۲۳ که در کشورهای استرالیا و نیوزیلند برگزار خواهد شد، راه می‌یابند.

ارتش جنگنده ایراندوست به دیوار چین رسید/تقابل با پرافتخارترین تیم