اجتناب از صعود به ارتفاعات تهران در آخر هفته/ احتمال سقوط بهمن و سرمازدگی

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، فدراسیون کوهنوردی اعلام کرد که کوهنوردان از صعود به ارتفاعات تهران به دلیل شرایط بد آب و هوایی اجتناب کنند چرا که به تدریج  از عصر و شب چهارشنبه سامانه بارشی و سرد وارد کشور می شود که موجب باد شدید، افزایش ابر و بارش برف و کولاک در مناطق شمال غرب خواهد شد.

صبح پنجشنبه با حرکت به شرق این سامانه، علاوه بر ارتفاعات شمال غرب، غرب، برای ارتفاعات زاگرس شمالی و مرکزی، ارتفاعات تالش، البرز غربی ، ارتفاعات زنجان، همدان، مرکزی، قزوین بارش برف و وزش باد شدید و کولاک شدید، مه آلودگی و افت محسوس دما پیش‌بینی می شود.

قبل از ظهر پنجشنبه علاوه بر مناطق ذکرشده، بارش برف در البرز مرکزی با وزش باد شدید و  خیلی شدید و کولاک شدید آغاز شده و به تدریج به ارتفاعات البرز شرقی ادامه می یابد.

طی بعدازظهر پنجشنبه تا اوایل صبح جمعه، کل پهنه کوهستان البرز با بارش برف و وزش بادشدید و کولاک همراه است. بنابراین شرایط برای سرمازدگی و همچنین وقوع بهمن مهیاست.

جمعه تمرکز و شدت بارش برف متعلق به ارتفاعات شرق مازندران، شمال سمنان ، ارتفاعات گلستان و با شدت کمتر برای ارتفاعات شمال شرق (شامل کپه داغ و آلا داغ و …) همراه با وزش باد شدید و کولاک و احتمال وقوع بهمن است.

مناطق کوهستانی جنوب و جنوب غرب ایران 

پنجشنبه به تدریج از ساعت‌های بامداد استان‌ها و ارتفاعات ایلام (کان صیفی)، کرمانشاه (پرآو)، لرستان (اشترانکوه) و سپس  ساعت‌های بعدازظهر چهارمحال بختیاری (زردکوه)، کهگیلویه و بویراحمد (دنا)، شمال خوزستان (کی نو) و شمال فارس (سپیدان) بارش باران و در ارتفاعات بارش برف همراه با وزش باد (گاهی شدید) خواهیم داشت.

جمعه بارش ها در غرب کشور تمام می شود  و احتمال مه و کاهش شدید دما مورد انتظار است اما همچنان در استانهای لرستان (اشترانکوه)، چهارمحال بختیاری (زردکوه)، کهگیلویه و بویراحمد (دنا)، خوزستان (کی نو)، غرب استان اصفهان (شاهانکوه)، یزد و ارتفاعات یزد و شمال غرب فارس (سپیدان) بارش باران در ارتفاعات بارش پراکنده برف گاهی با رعدوبرق و وزش باد (گاهی شدید) خواهیم داشت.

ارتفاعات شمال تهران: 

صبح پنجشنبه شرایط نیمه ابری همراه با وزش باد شدید را تجربه می کند به تدریج قبل از ظهر علاوه بر افزایش ابر  و  بارش برف ، وزش باد شدید و خیلی شدید در قله ها و خط الراس های مرتفع مانند توچال، خلنو و … همراه با کولاک شدید و کاهش دید  مورد انتظار است. طی عصر با افزایش قابل ملاحظه سرعت باد تداوم بارش برف شرایط جوی همراه با کولاک شدید و احتمال وقوع بهمن ادامه دارد.

اوایل صبح سامانه بارشی از منطقه خارج می شود و علیرغم کاهش سرعت باد، با توجه به صاف شدن هوا، افت شدید دمایی  مورد انتظار است. روز جمعه با توجه به حجم زیاد برف تازه در کوهستانها، احتمال وقوع بهمن در مناطق مستعد وجود دارد. از قرارگرفتن روی نقاب های برفی پرهیز شود. با توجه به تابش خورشیدی و آلبیدوی بالای پوشش برف  و انعکاس بالای نورخورشید، تجهیزات کافی و مناسب توصیه می شود.

اجتناب از صعود به ارتفاعات تهران در آخر هفته/ احتمال سقوط بهمن و سرمازدگی