سرکشی رئیس سازمان زندان‌ها ازخانواده دو مددجو/ بازدید شبانه درخیابان مولوی تهران

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان‌ها در این بازدید شبانه که در مناطق جنوبی شهر تهران و محله قدیمی مولوی انجام گرفت، در جمع این دو خانواده محروم حضور یافت و در قالب بسته‌های معیشتی، ضمن تقدیم کمک مالی، جهت رفاه حال کودکان درحال تحصیل این خانواده‌ها، اقدام به اهدای تبلت به آنان کرد.

محمدی در جمع یکی از این خانواده‌ها که سرپرست خانوار به دلیل سرقت در زندان به سر می‌برد، گفت: هدف ما صرفا حبس بزهکار، تربیت و اصلاح و نهایتا بازپروری او نیست بلکه خودمان را موظف می‌دانیم از طریق انجمن حمایت از زندانیان، خانواده مددجویان نیازمند را نیز حمایت کنیم.

وی افزود: فرد مجرم با اقدامات مجرمانه، امنیت و آرامش جامعه و نیز طرف دعوی را بهم زده بنابراین مستوجب مجازات و به نوعی تحمل کیفر است اما بازهم بنابر اصل فردی بودن مجازات، قرار نیست خانواده او نیز آسیب ببیند. ما در کنار سیاست‌های بازپروری مددجویان، مراقبت از خانواده آنان را هم در دستور کار داریم.

رئیس سازمان زندان‌ها بازدید از خانواده زندانیان نیازمند را از برنامه‌های خود دانست و تأکید کرد که این اقدامات در کل کشور توسط انجمن حمایت زندانیان و مدیران کل استان‌ها انجام خواهد شد.

مددجویان زندان‌ها را به چشم امانتی درکنار خود می‌دانیم

 رئیس سازمان زندان‌ها گفت: زندانیان امانتی پیش ما هستند و ما هم موظف به تدارک امکانات و اجرای برنامه‌های اصلاحی و تربیتی جهت بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه هستیم، خیرین هم می‌توانند با کمک به بازسازی و بهسازی زندان‌ها در این مسیر ما را یاری کنند.

جمعی از خیرین کشور در سازمان زندانها گرد هم آمدند و با حضور دکتر غلامعلی محمدی زمینه کمک به روند اصلاحی مددجویان و بهسازی زندان‌ها را به بحث و بررسی گذاشتند.

رئیس سازمان زندانها در این نشست ضمن گرامیداشت میلاد حضرت علی(ع) و اشاره به اهداف پیش روی زندان‌ها گفت: افرادی که در زندان ما مسئولیت اصلاح و تربیت آنان را برعهده داریم، از نیازمندترین اقشار جامعه هستند. اینها گاه افرادی هستند که از نظر فقر مالی و گاه از نظر فقر فکری به خطا رفته‌اند.

وی افزود: ما چاره‌ای نداریم جز اینکه با استفاده از ظرفیت‌های موجود و امکانات و البته با بهره‌گیری از کمک‌های مردمی و خیرین عزیز تمام تلاشمان را بکار گیریم تا با تدارک شرایط بهتر، زمینه بازپروری و بازاجتماعی شدن و نیز بازگشت سعادتمندانه آنان را به جامعه فراهم آوریم.

هدف ما در زندانبانی علمی و اسلامی، اصلاح و تربیت بزهکاران است

محمدی همچنین با اشاره به فهم و ادراک همه جوامع بشری در مجازات بزهکاران گفت: امروز همه جوامع صرف‌نظر از ادیان و مذاهب و ساختار حاکمیتی، هدفشان در نگهداری زندانیان، اصلاح و تربیت آنان است. این نکته صرفا به کشور ما منحصر نمی‌شود بلکه همه جوامع به فکر اصلاح و تربیت افراد ساکن در زندان‌ها هستند.

وی تأکید کرد: کشور ما با بهره از آموزه‌های دینی و توسل به آیه شریفه «ومن احیاها فکانما احیاالناس جمیعا» این راه تربیتی را درپیش گرفته است بنحوی که معتقدم حتی اگر بتوان فکر یک مجرم و یا روش زندگی او را عوض کنیم و مصداق این آیه شویم، توفیقی عظیم نصیبمان می‌شود.

برای امور اصلاحی و تربیتی نیازمند فضای مناسب در زندان‌ها هستیم

محمدی خطاب به خیرین حاضر در این جمع گفت: ورود شما به اقدامات خیرخواهانه برای کمک به زندانیان، جای قدردانی دارد. شما با این حسن شهرت در جامعه قدم در راه خیر گذاشته‌اید و آرزو می‌کنیم که شما هم مصداق «فاستبقو الخیرات» باشید.

وی موضوع اصلاح و تربیت را مهمترین هدف سازمان زندان‌ها دانست و عنوان کرد: کیفرشناسان مقاصدی همچون مجازات فرد، تشفی‌خاطر بزه‌دیده و عبرت دیگران را از اهداف کیفرشناسی معرفی می‌کنند اما مهمترین هدف قطعا اصلاح و تربیت فرد خواهد بود که مهمترین بستر آن نیز وجود فضای لازم است. نیاز به فضای مناسب در زندان‌های ما که جمعیت کیفری بالایی دارند، برای امر اصلاحی مددجویان لازم است.

زندانیان را امانتی پیش خود می‌دانیم

رئیس سازمان زنداها اضافه کرد: به دنبال این هستیم که زندانیان را در مسیر پرورش فکری و تربیتی قرار دهیم. بنابراین از شما خیرین می‌خواهیم که در این فرآیند و بهسازی فیزیکی زندان‌ها گام بردارید.

محمدی خاطرنشان ساخت: به همین اندازه که بتوان فضایی را ساخت و مهیا کرد تا به شکلی بهتر زمینه‌سازی اشتغال و حرفه‌آموزی زندانیان را ایجاد کرد، اقدامی قابل تأمل خواهد بود. این زندانیان امانتی پیش ما هستند و ما هم موظف به تدارک امکانات و بازگشت درست آنان به جامعه هستیم.

سرکشی رئیس سازمان زندان‌ها ازخانواده دو مددجو/ بازدید شبانه درخیابان مولوی تهران