دستفروشان برای هر متر جا چقدر پرداخت می‌کنند؟

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ موضوع دستفروشان از مواردی است که در طی سال‌های اخیر و با توجه به شرایط اقتصادی گسترش پیدا کرده است و همین امر منجر به گلایه و ناراحتی شهروندان تهرانی در برخی از اماکن از جمله مترو، اتوبوس، مسیرهای پیاده‌رو … شده است.

در همین ارتباط نیز روز گذشته، علیرضا زاکانی شهردار تهران در صفحه شخصی خود نوشت: در مدیریت جدید شهر ⁧تهران⁩، دستفروشان جمع‌آوری نمی‌شوند، بلکه ساماندهی خواهند شد. در 114 بوستان سازه‌هایی برای فعالیت دستفروشان و غرفه‌داران در نظر گرفته شده است. از این سازه‌ها، ده‌ها غرفه به زنان سرپرست خانوار تعلق می‌گیرد. معیشت مردم هم موضوعیت و هم اولویت دارد.

قدرت‌اله محمدی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران نیز با بیان این که حفظ کرامت و توجه به معیشت دستفروشان در سامان‌بخشی و انضباط شهری معابر از ویژگی‌های اصلی این طرح است، اظهار کرد: ساماندهی دستفروشان با ثبت‌نام این افراد در سامانه سامان بازار آغاز می‌شود. این سامانه برای شناسایی جامعه آماری و برنامه‌ریزی طراحی شده است و تاکنون 5 هزار دستفروش با ثبت‌نام در آن جانمایی و ساماندهی شدند.

وی با توصیه به دستفروشان برای ثبت‌‌نام در سامانه سامان بازار افزود: ظرفیت‌هایی در قالب روز‌بازارها، بازارچه‌های موقت در شهر برای جانمایی دستفروشان و بساط گستران وجود دارد که می‌توانیم این ظرفیت را افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران درباره ظرفیت‌های افزایش فضا برای جانمایی دستفروشان عنوان کرد: در حال حاضر 45 روزبازار وجود دارد که در سال 1401 این تعداد به 60 روزبازاردر مناطق 22گانه خواهد رسید. همچنین با اجازه شهردار تهران برای اولین بار برخی بوستان‌های واجد شرایط برای دستفروشان آماده خواهد شد.

محمدی در پایان با تأکید بر این که شهرداری هیچ هزینه‌ای برای ساماندهی دستفروشان دریافت نمی‌کند، افزود: شهرداری تهران در مسیر ساماندهی دستفروشان حتی هزینه‌های زیادی متحمل می‌شود اما پیمانکاران هزینه ناچیز 7 هزار و 500 تومانی بابت هر متر از دستفروشان دریافت می‌کند که برای ارائه خدمات در بازارها و فضای مورد استفاده هزینه می‌شود.

زاکانی: دستفروشان را ساماندهی می‌کنیم نه جمع‌آوری

دستفروشان برای هر متر جا چقدر پرداخت می‌کنند؟