فیلم// درمان بیماری‌های صعب‌العلاج با سلول‌های بنیادی خون بند ناف در “رویان”

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ “پژوهشگاه رویان” به‌عنوان مرکزی که در اواخر دهه 60 راه‌اندازی شد امروز یکی از مطرح‌ترین پژوهشگاه‌های علوم سلولی در منطقه و جهان است. تأسیس پژوهشگاه رویان به‌همت شهید پروفسور “کاظمی آشتیانی” زمینه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی را فراهم کرده است.

از ارائه راهکاری برای درمان قطعی بیش از 70 بیماری صعب‌العلاج تا درمان ناباروری و بومی‌سازی روش درمانی کارتیسل یا به‌عبارتی مهندسی و آموزش ژن در این مرکز صورت می‌گیرد که اینها نمونه‌هایی از دستاوردهای حاصل‌شده از ترویج علم سلول‌های بنیادی است که از اواخر دهه 60 توسط پروفسور کاظمی آشتیانی پیگیری و با تأسیس پژوهشکده رویان در سال 1377 به مرحله جدیدی وارد شده است.

در زمینه تولید علم در حوزه سلول‌های بنیادی، ایران رتبه اول منطقه و 13 در جهان است. بیش از 160 شرکت دانش‌بنیان در کشور در حال فعالیت هستند و 21 مرکز پیوند سلولی، به مردم در این حوزه خدمات ارائه می‌کنند خدماتی که مرهون تلاش‌های بی‌وقفه پروفسور کاظمی آشتیانی است. در سال‌های گذشته در حوزه سلول‌های بنیادی با تلاش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان از طرح‌های پژوهشی به محصولات کاربردی رسیده‌ایم محصولاتی که در حوزه داروها بسیار کاربرد دارند و می‌توانند نیازهای مختلف را برطرف کنند.

به همین منظور در آستانه فرارسیدن ایام‌الله دهه مبارک فجر و چهل و سومین پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در قالب ویدئوی کوتاهی، درباره دستاوردهای علمی این  پژوهشگاه دکتر “عبدالحسین شاهوردی” رئیس پژوهشگاه توضیح می‌دهد.

شاهوردی در همین رابطه گفت: “سلول‌های بنیادی” سلول‌هایی هستند که قابلیت تمایز به انواع سلول‌ها را دارند و با توجه به تجربه‌ای که در بحث ناباروری به‌ویژه در بخش جنین‌شناسی داشتیم در عرصه‌ سلول‌های بنیادی، راحت‌تر ورود پیدا کردیم. سلول‌های بنیادی انواع مختلفی دارند که شامل سلول‌های بنیادی جنینی و سلول‌های بنیادی بزرگسال است که خود سلول‌های بنیادی بزرگسال انواع مختلفی دارد که یکی از آنها سلول‌های بنیادی خون بند ناف است.

وی ادامه داد: در پژوهشگاه رویان در بحث تحقیقات و کاربردها ورود پیدا کردیم که یکی از کاربردهایش “بانک خون بند ناف” یا همان بانک سلول‌های بنیادی بند خون ناف است که قابلیت این را دارد که بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج مثل سرطان‌های خون را درمان کند. خدارا شاکریم که در این عرصه تعداد قابل توجهی ذخیره خون بند ناف داریم و تعداد زیادی از بیماران از این استفاده کرده و بهبود یافتند.

رئیس پژوهشگاه رویان گفت: در بحث‌ سلول‌های بنیادی زمانی که نخستین رده سلول‌های بنیادی رویان ثبت شد نام ما در انجمن بین‌المللی سلول‌های بنیادی جزو شش کشور اول بوده است. امروز نیز در منطقه، تعداد زیادی از کشورها در این عرصه ورود پیدا کرده‌اند و سرعت این دانش بسیار زیاد است به همین خاطر یک روزی سلول‌های بنیادی مطرح بود و امروز محصولات سلول‌های بنیادی و بحث ژن‌درمانی مطرح است.

شاهوردی گفت: خدارا شاکریم به موقع در این زمینه ورود پیدا کرده‌ایم و پژوهشگاه رویان در بحث درمان و در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان سلول‌هایی را برای بیماری‌هایی مثل آرتروز یا سوختگی‌های قرنیه، استفاده می‌کند.

علمی , ناباروری , سرطان ,

فیلم/ ایران پیشتاز درمان ناباروری با محوریت “پژوهشگاه رویان”
ایران پیشتاز فناوری “شبیه‌سازی موجودات”/ تولید 3000 “بز سانن” شبیه‌سازی‌شده/ فوت مرحوم کاظمی آشتیانی مشکوک بود!

https://critter.ir/11/02/2022/%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b5%d8%b9%d8%a8%d8%a7%d9%84%d8%b9%d9%84%d8%a7%d8%ac-%d8%a8%d8%a7/