انتقال ۳۰۰ مادر باردار از مناطق صعب‌العبور به بیمارستان‌ها با اورژانس هوایی/ انجام ۵۸۰۰۰۰ ماموریت در پی حوادث ترافیکی

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر جعفر میعادفر، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، اظهار کرد: سازمان اورژانس کشور از سال 1354 در کشور تشکیل شده است؛ در زمان انقلاب تعداد پایگاه‌‌های اورژانس حدودا 20 پایگاه بود که فقط در چند شهر مستقر بودند و در طی این سال‌ها، پیشرفت‌های زیادی در زمینه خدمات‌رسانی و امکانات اورژانس فراهم شده است.

فعالیت 3 هزار پایگاه اورژانس زمینی در کشور

وی گفت: در حال حاضر بالغ بر 3 هزار پایگاه اورژانس در سراسر کشور و 50 پایگاه اورژانس هوایی در نقاط صعب‌العبور فعالیت دارند. اورژانس موتوری نیز بخشی از خدمات شهری را پوشش می‌دهد.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر دیسپچ تخصصی برای بیماران سکته قلبی و مغزی راه‌اندازی شده و متخصص قلب نیز برای خدمات‌رسانی حضور دارد.

وی بیان کرد: سالانه بیش از 4 میلیون و 500 هزار ماموریت توسط اورژانس در کشور انجام می‌شود.

افزودن 200 دستگاه موتورلانس به ناوگان اورژانس کلانشهرها؛ به‌زودی

وی با بیان اینکه 200 دستگاه موتورلانس به‌زودی به ناوگان اورژانس کلانشهرها افزوده می‌‌شود، گفت: از این تعداد، 150 دستگاه همیشه فعال و 50 دستگاه نیز در حالت پشتیبانی قرار می‌گیرد، با افزودن موتورلانس به مجموعه خدمات اورژانس در کلانشهرها، مدیریت زمان در شهرهای بزرگ ساماندهی می‌شود.

انتقال 300 مادر باردار توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی

رئیس سازمان اورژانس کشور درخصوص توسعه اورژانس هوایی بیان کرد: اورژانس هوایی در خدمات‌رسانی در حوادث و سوانح و مناطق صعب‌العبور، نقش بسزایی داشته است، خصوصا در انتقال مادران باردار به مراکز درمانی؛ در سال جاری، بیش از 300 مادر باردار از مناطق صعب‌العبور توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی انتقال یافته‌اند. راه‌اندازی 70 پایگاه اورژانس هوایی پیش‌بینی شده که چنانچه زیرساخت‌ها فراهم شود می‌توانیم اقدام کنیم زیرا راه‌اندازی پایگاه اورژانس هوایی بسیار هزینه‌بر بوده و نیازمند یک سری امکانات از جمله بالگرد است. از طرفی احداث پایگاه هوایی مانند پایگاه زمینی نیست که در هر شهری احداث شود، بلکه براساس شعاع عملیاتی مشخص می‌شود، شعاع عملیاتی اورژانس هوایی ما به ازای هر 150 کیلومتر است و پایگاه‌هایی که قرار است ساخته و راه‌اندازی شوند، طبق این استاندارد محاسبه می‌شوند. در این راستا مجلس و دولت نیز باید کمک کنند تا بودجه احداث پایگاه‌های اورژانس هوایی و زمینی، ویژه و نشان دار دیده شود.

وی گفت: در 9 ماه نخست سال جاری بیش از 3 هزار ماموریت توسط اورژانس هوایی انجام شده که 68 درصد آنها، حوادث و سوانح از جمله حوادث ترافیکی و… بوده است.

50 ماموریت در حوزه انتقال عضو اهدایی

میعادفر تصریح کرد: یکی دیگر از خدمات مهمی که توسط اورژانس هوایی انجام می شود، انتقال عضو اهدایی از شهری به شهر دیگر است. از ابتدای سال جاری تاکنون، حدود 50 ماموریت در این زمینه انجام شده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور اظهار کرد: ما سه چالش عمده در حوزه اورژانس داریم که یکی از آنها کمبود نیروی انسانی است. در حال حاضر به نیروهایی نظیر پرستار، کارشناس هوشبری و یا فوریت‌های پزشکی و… در اورژانس نیاز داریم.

پذیرش دانشجوی رشته فوریت‌های پزشکی و جذب نیروها به صورت بومی

وی گفت: مقرر شده که امسال دانشگاه ‌های تیپ یک مانند تهران، شهید بهشتی، ایران و اصفهان، دانشجوی رشته فوریت‌های پزشکی پذیرش کنند و نیروها به صورت بومی جذب شوند.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: چالش دوم، آمبولانس‌ها است، حدود چهار سال است که آمبولانس جدید به ناوگان اورژانس کشور افزوده نشده، در حال حاضر 5500 آمبولانس داریم که 3000 دستگاه به مرز فوق فرسودگی رسیده‌اند. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته از این دستگاه‌‌ها پنج ساله استفاده می‌شود، اما در کشور ما دستگاه های فرسوده بالای 14 سال عمر دارند. بنابراین تامین آمبولانس یک ضرورت جدی محسوب می‌شود و از دولت و مجلس درخواست کردیم تا اعتباراتی را در این زمینه برای سال 1401 ببینند؛ در کمیسیون تلفیق اتفاقات خوبی افتاده و نگاه حمایتی به سازمان اورژانس دارند و امیدوارم بتوانیم با دریافت حمایت‌های لازم، مشکل تامین آمبولانس‌های جدید را برطرف کنیم.

وی، تامین فضای فیزیکی را چالش سوم عنوان کرده و افزود: راه‌اندازی یک پایگاه اورژانس در کلانشهرها، هزینه زیادی می طلبد، یک بخشی از این هزینه‌ها از سوی دولت و مجلس تامین می‌شود، اما بخش دیگر نیازمند ورود و کمک خیّرین است. همانطور که خّیرین در امر مدرسه‌‌سازی و بیمارستان‌سازی و … فعال هستند، در خریداری، بهسازی و نوسازی ناوگان اورژانس نیز وارد عمل شوند. زیرا 78 درصد ماموریت‌های ما در شهرها و 22 درصد در جاده‌ها اتفاق می‌افتد. از این 78 درصد ماموریت شهری، حدود 70 درصد در 10 الی 15 شهر بزرگ کشور رخ می‌دهد. شاخص‌های محرومیت را باید براساس عملکرد باید درنظر بگیریم، در برخی شاخص‌ها باید به نقاط و استان‌های محروم توجه و رسیدگی شود، اما در مورد گسترش خدمات مربوط به فوریت‌های پزشکی اتفاقا باید به کلانشهرها کمک شود، لذا از خیّرین می‌خواهیم در حمایت به اورژانس از لحاظ وقف زمین، ساختمان و یا خرید آمبولانس و … کمک کنند.

2 میلیون دوز واکسن توسط اورژانس تزریق شد

رئیس اورژانس کشور افزود: وقتی اعلام شد که طرح واکسیناسیون به صورت جهادی آغاز شود، نیروهای اورژانس نیز فعال شدند و در یک بازه زمانی، 2 میلیون دوز واکسن از سوی نیروهای اورژانس با استقرار پایگاه‌‌های تجمیعی واکسیناسیون به مردم تزریق شد، درحال حاضر نیز نیروهای ما در مراکز واکسیناسیون حضور دارند تا در صورت نیاز کمک‌رسانی کنند.

میعادفر درخصوص تهمیدات سازمان اورژانس برای 22 بهمن، گفت: سازمان اورژانس تمهیدات لازم برای برگزاری 22 بهمن را پیش‌بینی کرده و هماهنگی‌ها با ستادهای برگزاری 22 بهمن در سطح تهران و استان ‌ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه زمان رسیدن بر بالین بیمار در شهرهای کوچک حدود هشت دقیقه است، گفت: این رقم در جاده‌ ها 14 دقیقه است.

 میعافر همچنین اظهار کرد: بیشترین حوادث ترافیکی در استان تهران اتفاق میفتد، در 9 ماه سال جاری، 580 هزار ماموریت ترافیکی انجام شده که در این ماموریت‌‌ها 505 هزار نفر به مراکز درمانی منتقل شدند و تعداد ماموریت‌هایمان نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است. در این مدت، 140 اتوبوس و 120 مینی‌بوس تصادف کرده‌اند که باید تمهیدات لازم و جدی در این زمینه اندیشیده شود تا از وقوع اینگونه حوادث پیشگیری شود.

تماس بیش از 4200 مزاحم تلفنی با اورژانس تهران در یک هفته!
علائم شایع اومیکرون در کودکان/ آنتی‌بیوتیک‌ها تأثیری در درمان کرونا ندارند
سازمان جهانی بهداشت: سویه فرعی اومیکرون به زودی در جهان غالب می‌شود

انتقال ۳۰۰ مادر باردار از مناطق صعب‌العبور به بیمارستان‌ها با اورژانس هوایی/ انجام ۵۸۰۰۰۰ ماموریت در پی حوادث ترافیکی