قدس محور اجتماع مسلمین و آزادگان جهان با ادیان و مذاهب مختلف است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، وبینار بین‌المللی «تحریر القدس» از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با حضور شخصیت‌های برجسته جهان اسلام برگزار شد.

خلیل حمدان عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان در این وبینار بین‌المللی «تحریر القدس» گفت: روز ۲۷ رجب روز بسیار ارزشمندی است که در این روز بیت المقدس به دست مسلمانان فتح شد.

وی تأکید کرد: قدس معیار واقعی نسبت داشتن به اسلام و ادیان آسمانی و آزادی جهانی و محور اجتماع و وحدت اعراب و مسلمین و آزادگان جهان با ادیان و مذاهب مختلف است.

حمدان تصریح کرد: امام موسی صدر پیوسته در مورد اهمیت قدس سخن می‌گفت و این مسأله پیوسته در افکار ایشان جاری بود.او می‌گوید قدس قبله ما و در رأس ارزش‌های ما و تجسم وحدت و معراج رسالت ما و مسأله اصلی ماست.

عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان تأکید کرد: شایسته است قضیه قدس و فلسطین معیاری برای مسائل عادلانه جهان باشد. آن کسی که در پی توطئه برای قدس و در پی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است، در واقع دست دوستی به سوی این رژیم دراز کرده و به مردم فلسطین، قدس و قضایای عربی و اسلامی و عدالت خیانت کرده است.

وی با بیان اینکه قدس امروز به واسطه فشاری که از جانب صهیونیست‌ها و غیر صهیونیست‌ها متحمل می‌شود، نیاز به یاری واقعی مسلمانان و آزادگان حقیقی جهان دارد، گفت: برخی کشورهای اروپایی که ادعای آزادی فلسطین و دموکراسی را دارند، از آن طرف رژیم آپارتاید صهیونیستی را تأیید می‌کنند، اما مواضع جمهوری اسلامی ایران و به خصوص امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی به طور واقعی فلسطین را یاری کرد و این کشور الگوی حقیقی یاری مقدسات در جهان است.

قدس محور اجتماع مسلمین و آزادگان جهان با ادیان و مذاهب مختلف است

قدس محور اتحاد مسلمانان است / ما قدس را آزاد و آن را عربی – اسلامی می‌خواهیم

راغده المصری استاد دانشگاه و محقق لبنانی در ادامه گفت: ۲۷ رجب مسلمانان توانستند بیت المقدس را از اشغال بیش از ۹۰ ساله صلیبی‌ها آزاد کنند. این پیروزی بزرگ دلایل و معانی زیادی دارد که تا به امروز منعکس شده است.

وی با بیان این مطلب افزود: بیت المقدس شهر مبارکی است که معراج رسول خدا (ص) از آنجا اتفاق افتاد و قلب مسلمانان به آن تعلق دارد و برای آزادی این شهر ارتش اسلامی بسیاری از گروه‌ها و احزاب با مذاهب و گرایش‌های مختلف از کشورهای گوناگون از جمله یمن، حجاز، مصر، شام، بین النحرین، عراق و … مشارکت داشتند. که همه اینها را حب جهاد و ارزشمندی قدس و حب آزادی کشورهای اسلامی و رفتن به سوی عدالت خواهی به دور هم جمع کرده بود.

محقق لبنانی خاطر نشان کرد: مسلمانان در هیچ برهه‌ای از زمان خسته نشدند و بارها برای آزادسازی قدس تلاش کردند. در آن زمان که علی رغم وجود دولت‌ها و گرایش‌های گوناگون، وجود حکماً و امرای مختلفی که اقدام به فروش قدس کردند، اما برخی پیرامون قدس متحد شدند و به همین دلیل قدس محور اتحاد مسلمانان است و آنها را پیرامون قضایای عادلانه متحد می‌کند.اما در این میان ادعاهای دروغین برخی بر ما آشکار می‌شود که روابط را عادی سازی و از حقوق ملت فلسطین چشم پوشی می‌کنند.

وی تأکید کرد: برای ما ثابت شده است که مسلمانان هر چه هم از زمان می‌گذرد، همچنان متعهد به مسأله ی فلسطین هستند و به این مسأله به عنوان یک مسأله محوری برای اتحاد می‌نگرند.

راغده المصری اظهار داشت: ما مطمئنیم که به زودی قدس را آزاد خواهیم کرد و از آن چشم پوشی نخواهیم کرد. ما به هیچ نوع عادی سازی روابط و هیچ قرارداد دیگری که با اسرائیل بسته می‌شود، اهمیت نخواهیم داد. ما قدس را آزاد و آن را عربی- اسلامی می‌خواهیم.

محقق لبنانی در پایان گفت: هزاران درود بر قهرمانان مجاهد که خود را برای قدس فدا می‌کنند و درود بر تمام کسانی که به مسأله فلسطین یاری می‌رسانند و عادی سازی روابط را مردود می‌دانند. ما مطمئنیم که به زودی در قدس نماز خواهیم خواند و پیروزی بسیار نزدیک است.

قدس محور اجتماع مسلمین و آزادگان جهان با ادیان و مذاهب مختلف است

ما به عنوان کشورهای اسلامی نباید در برابر جنایت‌های رژیم صهیونیستی در فلسطین سکوت کنیم

رئیس مرکز اسلامی اهل بیت (ع) در آفریقای جنوبی گفت: خداوند متعال در قرآن بشارت داده است مسلمانان بار دیگر وارد مسجد الاقصی می‌شوند و تمامی مظاهر صهیونیستی را از میان برمی‌دارند و قدس شریف را آزاد می‌کنند. همه ما چشم انتظار هستیم تا چنین روزی محقق شود.

شیخ شعیب بولی رئیس مرکز اسلامی اهل بیت (ع) در آفریقای جنوبی با قدردان: از مجمع تقریب مذاهب گفت: وقتی به مسئله فلسطین از منظر ملی گرایی اسرائیلی و فلسطینی نگاه می‌کنیم، سرشار از تعصب و تبعیض است و از سوی دیگر از منظر کسانی که تاریخ را به نگارش در آورده اند، این مسئله ریشه‌های ایدئولوژیک دارد. به طور مثال یهودیان ادعا می‌کنند که اجداد آنان به بنی اسرائیل می‌رسد در حالی که فلسطینیان معتقدند اجداد آنها به گروه‌ها و قبایل مختلفی که در این منطقه ساکن بوده‌اند برمی گردد.

وی به تاریخ جنگ‌ها و حکومت‌های مختلف در منطقه فلسطین و بیت المقدس اشاره کرد و گفت: طی تاریخ ۶۰۰ ساله این منطقه بیت المقدس بیش از ۵۰ بار مورد حمله قرار گرفت و ۴۵ بار فتح شد.

رئیس مرکز اسلامی اهل بیت (ع) در آفریقای جنوبی با اشاره به جنگ‌های رخ داده در فلسطین اظهار کرد: اولین بار در سال ۶۳۸ مسلمانان در زمان خلیفه دوم عمر ابن خطاب فلسطین را فتح کردند، سپس ۶۰ سال بعد گنبد مقدس آن توسط مسلمانان ساخته شد و در زمان حکومت از آن مسلمانان بود که یهودیان هم مجاز بودند در این منطقه به زندگی و عبادت بپردازند.

شیخ بولی با اشاره به جنگ‌های صلیبی مسیحیان و سپس جنگ‌های عثمانی‌ها گفت: آیا ما به عنوان کشورهای اسلامی باید سکوت کنیم و صرفاً نظاره‌گر خشونت و اتفاقات حال حاضر توسط صهیونیست‌ها باشیم؟

رئیس مرکز اسلامی اهل بیت (ع) در آفریقای جنوبی با بیان اینکه خداوند در آیات قرآن کریم بارها نسبت به هویت قوم واقعی بنی اسرائیل هشدار داده بود، اظهار کرد: اما ما شاهد بوده ایم که آنان همواره از اطاعت خداوند متعال سرباز می‌زنند.

وی گفت: مفسران قرآنی می‌گویند که سرکشی یهودیان به سرزمین بیت المقدس دوبار در تاریخ اتفاق افتاده است، یک بار در زمان پیامبر (ص) و بار دیگر در زمان حال که همواره خیل عظیمی از زنان و مردان مظلوم مورد حمله آنان قرار دارند.

شیخ شعیب بولی در پایان گفت: خداوند متعال در قرآن بشارت داده است مسلمانان بار دیگر وارد مسجد الاقصی می‌شوند و تمامی مظاهر صهیونیستی را از میان برمی‌دارند و قدس شریف را آزاد می‌کنند. همه ما چشم انتظار هستیم تا چنین روزی محقق شود.

قدس محور اجتماع مسلمین و آزادگان جهان با ادیان و مذاهب مختلف است

شیخ بهاالدین نقشبندی: بر همه مسلمانان واجب است که برای آزادسازی قدس شریف بکوشند

شیخ بها الدین نقشبندی، از علمای اقلیم کردستان عراق، گفت: قدس مکانی است که از دیرباز مورد توجه عموم مسلمانان جهان به جز وهابیت بوده است. قدس محل ظهور ادیان ابراهیمی و محل قبور پیامبران الهی و ابرار و همچنین محل عروج رسول اکرم (ص) و قبله‌گاه اول مسلمین است و خداوند ۵ بار در قرآن کریم قدس را برکت داده است.

این عالم اهل سنت عراقی تأکید کرد: قدس از آن همه مسلمانان است. بنابراین بر هر مسلمانی واجب است که در آزادسازی آن بکوشد. قدس شریف اکنون در چنگال رژیم غاصب اسرائیل است، لذا همه مسلمین باید متحد و همدل باشند تا قدس هرچه زودتر آزاد شود.

وی با اشاره به اینکه وهابیان همه مسلمانان را تکفیر می‌کنند، گفت: آنها همه مسلمانان را به قتل می‌رسانند و تلاش می‌کنند که مسئله قدس را به جهان عرب مربوط سازند. اما آنها بی‌خبرند که مقام معظم رهبری پرچم آزادی قدس شریف را در دست گرفته‌اند و ان‌شاءالله در اسرع وقت، قدس از دست صهیونیسم و افکار پلید وهابیت آزاد خواهد شد.

نقشبندی تأکید کرد: آمریکا و اسرائیل با دخالت در امور کشورهای اسلامی و ایجاد جنگ، تمام جهان اسلام را نابسامان کرده اند و این کار را از طریق وهابیان انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: تا زمانی که حمایت آمریکا و صهیونیسم و عده‌ای از کشورها از وهابیت قطع نشده است، در جهان اسلام صلح و صفا و خدمت به اسلام نخواهد بود.

این عالم اهل سنت عراقی به نقش جمهوری اسلامی ایران در حمایت از قدس شریف اشاره کرد و گفت: نقش فعال و دلسوزانه جمهوری اسلامی ایران جای دلخوشی و اطمینان است و ان‌شاءالله قدس شریف در ۲۷ رجب سال آینده آزاد خواهد شد و ان‌شاءالله به زودی نابودی صهیونیسم و خدام آنها یعنی وهابیان را به چشم خود خواهیم دید. زیرا قدس شریف جایگاهی خاص در قلب و روح مسلمانان به غیر از وهابیت دارد.

وی در پایان تأکید کرد: مسئله قدس و مبارزه برای آزادسازی آن از شر رژیم غاصب صهیونیستی یکی از موضوعات کلیدی و پرتکرار در بیانات رهبر انقلاب اسلامی است، که این مسئله به کوری چشم وهابیت، جای تشکر و قدردانی و دعای خیر دارد.

قدس محور اجتماع مسلمین و آزادگان جهان با ادیان و مذاهب مختلف است