استفاده از فناوری RNA برای درمان شکستگی استخوان

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – اگرچه شکستگی‌های استخوان معمولاً به‌طور طبیعی بهبود می‌یابند اما گاهی اوقات، سلول‌های استخوانی جدید برای کمک به بهبودی تشکیل نمی‌شوند، که می‌تواند باعث عوارض جدی سلامتی شود که گاهی اوقات ممکن است نیاز به قطع عضو شکسته شده داشته باشد.

به منظور رفع این مشکل سلامتی، سازمان غذا و داروی ایالات متحده استفاده از برخی از انواع پروتئین‌ها را برای تحریک استخوان سازی تایید کرده است، اما این روش درمانی گران است و کارایی محدودی دارد و گاهی اوقات منجر به عوارض جانبی می‌شود.

اما تیمی از محققان در کلینیک مایو در ایالات متحده با همکاری دانشمندان آلمانی و هلندی روش علمی جدیدی را برای درمان شکستگی‌ها بر اساس تکنیک‌های RNA پیام‌رسان توسعه داده‌اند که در حال حاضر به عنوان بستری برای توسعه واکسن‌های کرونا استفاده می‌شود؛ که تاییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده را دریافت کرده است.

براساس این مطالعه پس از آزمایش بر روی موش‌ها مشخص شد که می‌توان از RNA پیام رسان در دوز‌های محدود برای تحریک فرآیند تشکیل استخوان و بدون عوارض جانبی استفاده کرد.

این تیم تحقیقاتی تأکید کرده است که کیفیت استخوان‌های جدیدی که پس از دریافت دوز‌های RNA پیام‌رسان تشکیل می‌شوند بهتر از استخوان‌هایی است که پس از دریافت پروتئین طبق شیوه‌های درمانی سنتی تشکیل می‌شوند.

این تیم اظهار داشته است که نتایج این آزمایش‌ها بر روی موش‌ها محدود است و قبل از بررسی آزمایش آن بر روی انسان، باید مطالعات بیشتری در مورد تأثیرات این روش بر روی حیوانات بزرگ‌تر انجام شود.

منبع: مصراوی


بیشتر بخوانید

  • عوارض جانبی مصرف دارو‌های خواب
  • رهایی از خطر شکستگی لگن با رژیم غذایی مناسب

باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی فناوری

استفاده از فناوری RNA برای درمان شکستگی استخوان