سرپرست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی معرفی شد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر سید مجتبی خیام نکوئی در حکم انتصاب دکتر صالحی جوزانی «به کارگیری تمام ظرفیت‌ های علمی و تحقیقاتی پژوهشگاه و بخش های منطقه ای آن در راستای حل مشکلات اولویت دار بخش کشاورزی مورد نظر معاونت های اجرایی وزارت متبوع با بهره گیری از فناوری های نوین به ویژه زیست فناوری و مشارکت در ایفای نقش حاکمیتی حفاظت از منابع و ذخایر ژنتیکی را از اهم وظایف سرپرست پژوهشگاه» عنوان کرده و آورده است: «انتظار می رود با اجرای طرح های تحقیقاتی کاربردی هدفمند در زمینه ارتقای کمی و کیفی تولید محصولات کشاورزی، گسترش فعالیت های مشترک با سایر موسسات و مراکز تحقیقاتی و پیگیری جهت انتقال یافته های قابل ترویج، هدایت طرح های فناورانه در جهت پاسخگویی به تقاضای جامعه هدف، آماده سازی زیرساخت های لازم جهت تجاری سازی یافته های تحقیقاتی مرتبط، توسعه ارتباطات علمی با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، این مهم محقق شود».

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، جلسه مقدماتی تودیع و معارفه رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با حضور دکتر مردی، مشاور عالی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر حسین جعفری، معاون پژوهش و فناوری، مهندس احمدی صومعه، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان و جمعی از معاونان و مدیران بخش های تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در سالن جلسات حوزه ریاست این پژوهشگاه برگزار شد.

دکتر صابر گلکاری، رئیس پیشین پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این جلسه که پیش از برگزاری جلسه رسمی تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه – که قرار است متعاقبا با حضور دکتر خیام نکوئی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شود – تشکیل شد، گزارشی در خصوص فعالیت ها و عملکرد پژوهشگاه طی دوره ۱۱ماه مدیریت خود ارائه داد.

دکتر محسن مردی، مشاور عالی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی طی سخنانی با تقدیر از عملکرد دکتر صابر گلکاری در دوره ریاست این پژوهشگاه اظهار کرد: دکتر گلکاری ضمن این که آرامش و اعتماد و ثبات را به مجموعه پژوهشگاه بازگرداندند و کرامت انسانی را در سطح اعضای هیات علمی و کارکنان احیاء کردند، در زمینه گسترش تعامل و همکاری با موسسات تحقیقاتی تابعه سازمان نیز گام‌های بلندی برداشتند که جا دارد از خدمات و تلاش‌های ارزنده دکتر گلکاری طی این دوره قدردانی شود و امیدوارم بتوانیم در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی بیش از پیش از توانمندی‌های ایشان استفاده کنیم.

وی همچنین ضمن عرض تبریک به دکتر صالحی جوزانی گفت: دکتر صالحی، فرزند این پژوهشگاه هستند و به خوبی با شرایط و نیروی انسانی پژوهشگاه آشنایی کامل دارند.

دکتر مردی با تاکید بر ضرورت ارتباط بیش از پیش پژوهشگاه با دیگر موسسات تحقیقاتی و نگاه به درون و استفاده از ظرفیت های بالای اعضای هیات علمی و کارکنان پژوهشگاه ابراز امیدواری کرد که در دوره مدیریت دکتر صالحی جوزانی شاهد درخشش هر چه بیشتر پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی باشیم.

دکتر صالحی جوزانی، سرپرست جدید پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز که در حال حاضر به عنوان مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی فعالیت دارد، در ابتدای سخنان خود با تبریک سالروز میلاد با سعادت مولای متقیان، امام علی (ع) از تلاش ها و خدمات دکتر گلکاری در دوره ریاست پژوهشگاه خصوصا در کم کردن تنش ها و ایجاد آرامش تقدیر کرد. 

وی خاطرنشان کرد: حدود ۱۵ نفر از اعضای هیات علمی پژوهشگاه در سامانه علم سنجی سازمان تات دارای رتبه عالی هستند و از طرفی پژوهشگاه دارای امکانات و زیرساخت های بی نظیری است که مجموعه این دو مزیت باید منجر به خروجی های اثربخش در کشاورزی و منابع طبیعی شود. تا کنون پروژه ها و برنامه های پژوهشی متعددی اجرا شده است که برخی از آنها دارای اثربخشی بوده است، ولی تعداد این نوع پروژه ها کم است. برخی نیز تا مرحله پایلوت پیش رفته اند ولی به نتیجه نرسیده اند که ضرورت دارد این حلقه مفقوده تکمیل شود.

وی اظهار کرد: لازم است برنامه های تحقیقاتی پژوهشگاه در راستای اولویت های بخش کشاورزی و با همکاری سایر موسسات و شرکت های بخش خصوصی اجرا شوند. ضروری است پژوهشگاه به طور کامل در راستای اجرای برنامه های وزیر جهاد کشاورزی و سازمان به عنوان هاب بیوتکنولوژی کشاورزی کشور عمل کند و از پتانسیل سایر موسسات تحقیقاتی، دانشگاهی و بخش خصوصی دانش بنیان استفاده کند. در این راستا نسبت به بهبود ارتباط و فراهم کردن امکان حضور بخش خصوصی در پژوهشگاه – در چارچوب قوانین و مقررات – تلاش خواهیم کرد.

صالحی جوزانی اضافه کرد: از این که به خانه خود برگشته ام، بسیار خوشحالم و امیدوارم بتوانیم با یاری خدا و با همکاری و همدلی همکاران پژوهشگاه زمینه ساز تحولی بزرگ باشیم. ایجاد و توسعه مراکز نوآوری و مراکز رشد با محوریت بخش خصوصی از دیگر راهکارهای افزایش اثربخشی پژوهشگاه است.

دکتر صالحی جوزانی، تحصیلات دکتری خود را در سال ۱۳۸۴ در رشته ژنتیک در انستیتو ژنتیک عمومی واویلوف وابسته به آکادمی علوم روسیه به پایان برده و از همان سال فعالیت های پژوهشی خود را در بخش تحقیقات بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی آغاز کرده است. از زمینه های تحقیقاتی وی، بهینه سازی تولید فرآورده میکروبی مفید مورد کاربرد در کشاورزی از قبیل سموم بیولوژیک و…، کودهای بیولوژیک (میکوریزا و ریزوبیوم ها) و بیوکمپوست، سوخت های زیستی (بیواتانول) و پروبیوتیک های طیور است و در این راستا در زمینه توسعه و کابرد تکنولوژی های ژنومیکس، متاژنومیکس، مهندسی ژنتیک میکروبی، فرمنتاسیون و فرمولاسیون در تولید فرآورده های زیستی کشاورزی فعالیت دارد.

وی که در حال حاضر علاوه بر مدیریت دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، مرجع ملی (فوکال پوینت) پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا است، در زمینه ایمنی زیستی محصولات تراریخته و مقررات ملی و بین المللی ایمنی زیستی نیز دارای سوابق علمی و اجرایی بوده است.

سرپرست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی معرفی شد