هشدار نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره درخصوص هرگونه توافق با ایران

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه فاکس نیوز، یک گروه متشکل از ٢٠٠ نماینده جمهوری خواه در کنگره آمریکا در نامه ای خطاب به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به او درخصوص هرگونه توافق جدید با ایران هشدار دادند.

این نمایندگان جمهوری خواه در نامه خود تصریح کردند که هرگونه توافق با ایران بدون تایید کنگره به همان سرنوشت توافق ۲۰۱۵ دولت باراک اوبامادچار خواهد شد، توافقی که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ کنار گذاشته شد.

آنها در این نامه آورده اند: اگر شما بدون تایید رسمی کنگره، توافقی را با ایران امضا کنید، این توافق موقت و غیرالزام‌آور خواهد بود و به همان سرنوشت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دچار خواهد شد.

این قانونگذاران در ادامه به درخواست ایران از واشنگتن برای تضمین اینکه “آمریکا دیگر از توافق خارج نمی شود و تحریمی علیه ایران اعمال نمی کند”، اشاره و تاکید کردند که برخلاف زمان باراک اوباما، هر توافق جدیدی با ایران نیازمند تایید و تصویب در کنگره است.

در بخشی از این نامه آمده است: ما خود را ملزم می‌دانیم به شما یادآوری کنیم که شما قدرت ارائه چنین «ضمانتی» را ندارید. ما خواستار ارائه چنین توافقی به کنگره بر اساس قانون بازنگری توافق هسته ای با ایران در سال ۲۰۱۵ خواهیم بود و از دوره بازنگری ۳۰ روزه این قانون برای هشدار دادن به همکاران خود، دولت آمریکا و بخش خصوصی در ارتباط با هرگونه خطر و نقص در چنین توافقی استفاده خواهیم کرد.

آنها همچنین در این نامه تاکید کرده اند که لغو تحریم های ایران نباید پیش از و بدون راستی آزمایی پایبندی ایران به تعهدات هسته ای اش صورت گیرد.

این نمایندگان جمهوری خواه کنگره تصریح کردند: هرگونه اقدام برای لغو تحریم‌های ایران نباید “بدون این‌که از پیش راستی‌آزمایی شود که آنها تمام فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده گذشته و کنونی، زیرساخت‌ها و قابلیت‌های مرتبط با غنی‌سازی و بازفرآوری خود را به طور کامل از بین برده‌اند”، انجام شود.

آنها در بخش دیگری از نامه خود ادعاهایی را در رابطه با نحوه برخورد دولت ایران با شهروندانش مطرح کردند و در عین حال افزودند: امیدواریم روزی را ببینیم که تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران بتواند برداشته شود، زمانی که آمریکا و ایران بتوانند از روابط عادی بهره مند شوند.

هشدار نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره درخصوص هرگونه توافق با ایران