جزئیات فعالیت ورزشی والدین و بچه‌ها در روزهای پنج‌شنبه و جمعه /صدور احکام معلمان حق‌التدریس تا پایان سال

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه آزادسازی مجموعه‌های ورزشی آموزش و پرورش با رویکرد خانواده محوری و برنامه‌های تربیتی و ورزشی که در مجموعه ورزشی شهید چمران برگزار شد، اظهار کرد: امروز شاهد آزادسازی فضاهای ورزشی برای تمام فعالیت‌های رایگان فرزندان با والدین در روزهای پنج‌شنبه و جمعه بودیم؛ این طرح در راستای اصل ۳۰ قانون اساسی است که اجرا خواهد شد.

وی افزود: همچنین این طرح در راستای سیاست‌های کلی تحول آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش اجرا می‌شود. این امر علاوه بر آنکه در راستای اسناد فرا دستی است بلکه اهداف دیگری دارد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: رکن اساسی تربیت در خانواده است و ما هرچه ارتباط بین خانواده، فرزند و آموزش و پرورش را افزایش دهیم می توانیم به اهداف‌مان برسیم و در حقیقت اجرای این طرح، خروج آموزش از نظام تک ساحتی به ۶ ساحتی است و  یکی از آن ساحت‌ها، ساحت تربیت زیستی بدنی است و ورزش نیز از آن دسته به شمار می آید.

نوری با اشاره به تعداد مراکز آموزشی آماده برای اجرای طرح، خاطرنشان کرد: حدود ۴هزار فضای وزرشی داریم، در گام اول ۱۰۰۰ فضای وزرشی استعداد این را دارند که روزهای پنج‌شنبه و جمعه به خانواده ها خدمت کنند. روزهای پنج‌شنبه مادران و دختران و جمعه پسران و پدران در این اماکن ورزرشی فعالیت می‌کنند. در گام های بعدی نیز علاوه بر آماده‌سازی سایر اماکن ورزشی به سمت اماکن فرهنگی و هنری خواهیم رفت.

وی تاکید کرد: ما حدود هزار کانون فرهنگی و هنری، ۰۰۰۰ کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان و ۳۰۴ اردوگاه فرهنگی و تربیتی داریم که زمینه خوبی را خواهند داشت برای طراحی برنامه‌هایی که در راستای سند تحول بنیادین و نیاز دانش آموزان و خانواده آماده شوند؛ مکلفیم ۱۰ تا ۲۰ درصد فعالیت‌های درسی را بیرون از مدرسه انجام دهیم که این برنامه می‌تواند شروع خوبی باشد. همچنین اقدامی در راستای شعار دولت یعنی مردمی سازی آموزش‌ و پرورش است.

وزیر آموزش‌ و پرورش درباره استفاده از ظرفیت مدارس نیز گفت: فعلاً چون شرایط کرونایی هست مدارس ما که اصطلاحاً تک نوبتی یا تک شیفته هستند و معمولا تا ۲ بعد ازظهر بیشتر فعالیت ندارند می‌توانند عصرها و روزهای پنج شنبه و جمعه از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند. از معاونت تربیت‌بدنی خواستم هیأت‌ امنایی از مدرسه و محله تشکیل شود که مردم هم در مدارس حضور یافته و در امور آموزشی، فرهنگی، هنری و علمی با مدرسه مشارکت کنند.

وی درباره تأمین هزینه‌ اجرای این برنامه گفت: این فضاها را برای بچه‌ها ساختیم. اگر بخواهیم صرفا آنها را به اماکن درآمدزا تبدیل کنیم جفای به بچه‌ها خواهد بود. ولی تلاش ما بر این است که با کمک مردم و اعتبارات آموزش‌ و پرورش هزینه‌های این اماکن را تأمین کنیم به‌گونه‌ای که موجب تعطیلی شان نشود.

نوری صدور احکام استخدامی معلمان حق‌التدریس مشمول رتبه‌بندی، اظهار کرد: روی آمار و ارقام اندکی مشکل‌ داریم که شب گذشته بخشی از آن برطرف شده است. با رئیس سازمان امور اداری استخدامی تماس گرفتم و قرار شد پیگیری کنند و امروز هم دوباره پیگیری می‌کنم. کار در دست پیگیری است و قاعدتاً باید در آینده نزدیک و تا پایان سال احکامشان صادر شود.

وزیر آموزش و پرورش درباره تسویه معوقات حق‌التدریس شاغلین نیز گفت: ماه گذشته بخشی را پرداخت کردیم. مهر و آبان را پرداخت کرده‌ایم و تسویه ماه‌های باقیمانده را نیز پیگیریم.


https://critter.ir/14/02/2022/%d8%ac%d8%b2%d8%a6%db%8c%d8%a7%d8%aa-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4%db%8c-%d9%88%d8%a7%d9%84%d8%af%db%8c%d9%86-%d9%88-%d8%a8%da%86%d9%87%d9%87%d8%a7-%d8%af/