وزیر دفاع بلغارستان به دلیل اظهارات جانبدارانه درباره روسیه اخراج شد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، “کریل پتکوف” نخست وزیر بلغارستان گفت، دولت ائتلافی میانه رو امروز نشستی برای رای دادن به اخراج استفان یانف وزیر دفاع از سمتش خواهد داشت و درباره فرد جدیدی برای تصدی این سمت نیز پیشنهادهایی می‌دهد.

نخست‌وزیر بلغارستان همچنین گفت: تمامی شرکای ائتلاف درباره اخراج وزیر دفاع توافق کرده‌اند. وزیر دفاع من نمی‌تواند بجای کلمه جنگ از کلمه عملیات استفاده کند. وقتی هزاران سرباز از دو طرف کشته شده‌اند، نمی‌توان آن را عملیات نامید.

وی افزود: بلغارستان نمی‌تواند بی تفاوت رفتار کند. وقتی چیزی را می‌بینیم که با آن موافق نیستیم، چیزی که خیلی واضح است، نمی‌توانیم ساکت بمانیم.

وزیر دفاع بلغارستان روز یکشنبه در پستی فیسبوکی نوشت، هدف یک حمله هدفمند قرار گرفت که قصدش جایگزین کردن او با کسی است که برای اتخاذ تصمیماتی که در خدمت منافع خارجی است، آماده است که می‌تواند امنیت بلغارستان را به خطر بیندازد.

نخست وزیر بلغارستان همچنین اظهارات وزیر دفاع را محکوم کرد و گفت، هیچیک از وزرای کشور حق این را ندارند که سیاست گذاری‌های خارجی خودشان را به ویژه در فیسبوک مطرح کنند یا اینکه بر این باور باشند که تصدی سمتی در وزارتخانه‌ها مستقیما به ثبات دولت مربوط می‌شود.

نخست وزیر بلغارستان ادامه داد: ما به عنوان عضوی از ناتو و اتحادیه اروپا مجبور نیستیم تصمیم‌هایی را بگیریم که کشورهای غربی گرفته‌اند اما تاکید دارم که بزرگترین تضمین برای امنیت کشور ما همبستگی و اتحاد با همتایانمان در اتحادیه اروپاست.

در دسامبر ۲۰۲۱، نخست وزیر بلغارستان مجبور شد توضیح دهد که این کشور هنوز درباره استقرار نیروهای ناتو در این کشور و در واکنش به استقرار نظامی روسیه در مرز اوکراین تصمیمی نگرفته است چون وزیر دفاع در فیسبوک نوشته بود بر این باور است که نیازی به استقرار نیروهای نظامی نیست.

وزیر دفاع بلغارستان به دلیل اظهارات جانبدارانه درباره روسیه اخراج شد