درخواست اتحادیه عرب برای حل دیپلماتیک بحران اوکراین

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب در سطح نمایندگان کشورهای عضو آمده است: باید به مبادی قانون بین‌الملل و منشور سازمان ملل احترام گذاشته شود. همچنین اتحادیه عرب از تلاش‌ها با هدف کاهش تنش حمایت می‌کند.

اتحادیه عرب خواستار آغاز مذاکرات آتش‌بس و خویشتنداری در جهت تضمین بازگشت ثبات و آرامش است و نسبت به وضعیت انسانی نگران است.

این اتحادیه همچنین بر لزوم هماهنگی و همکاری بین کشورهای عربی به منظور حفظ امنیت و سلامت اقلیت‌های عرب موجود در منطقه و تسهیل بازگشت آنها به کشورهای هم‌جوار و حفظ جان اعضای هیئت‌های دیپلماتیک عربی تاکید کرد.

این نمایندگان در پایان توصیه کردند یک گروه تماس عربی در سطح وزیران برای پیگیری تدابیر رایزنی و تماس‌های لازم با هدف کمک به دستیابی به حل دیپلماتیک بحران اوکراین تشکیل شود.

حسام زکی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب در جریان سخنرانی خود در نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب خاطرنشان کرد: ما با نگرانی بسیار تحولات اوکراین و تبعات خطرناک انسانی و نظامی آن را دنبال می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: ضروری است که به خاطر دستیابی به ترتیباتی مورد رضایت همگان بدون پناه بردن به گزینه نظامی اقدامات بیشتری اتخاذ و بیشتر تلاش کنیم زیرا این جنگ‌ها متاسفانه هزینه‌های بالا و غم فراوان به دنبال دارند.

معاون دبیرکل اتحادیه عرب همچنین اظهار کرد، همه کشورها و سازمان‌های دوستدار صلح باید فوراً برای توقف تنش‌ها و نه تشدید آنها، بازگرداندن راه گفت‌وگو و تلاش برای حل بحران از طریق دیپلماسی با هدف ممانعت از وخامت بیشتر اوضاع و توسعه جنگ تلاش کنند.

زکی از جامعه جهانی خواست با جدیت برای پایان یافتن بحران به شیوه سیاسی و دیپلماتیک تلاش کند و این بهترین راه برای بازگرداندن ثبات و برقراری امنیت برای تمامی طرف‌ها است.

در اولین ساعات صبح پنج‌شنبه ۲۴ فوریه، روسیه عملیات نظامی را در اوکراین آغاز کرد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این عملیات زیرساخت‌های نظامی اوکراین را هدف قرار داده است و غیرنظامیان در خطر نیستند. مسکو می‌گوید قصد سلطه بر اوکراین را ندارد، بلکه قصد دارد کی‌یف را خلع سلاح و تهدیداتش را متوقف کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پس از اولین روز حمله کشورش به اوکراین اعلام کرد: “اگر این اقدام را انجام نمی‌دادیم با تهدید مواجه می‌شدیم و نمی‌دانم کشور ما پس از آن چگونه ادامه می‌داد”.

وی تاکید کرد تمام تلاش‌های روسیه برای دستیابی به توافق بر سر عدم گسترش ناتو با شکست مواجه شده است.

مصر روز یکشنبه خواستار برگزاری نشست فوری اتحادیه عرب برای رایزنی در خصوص بحران اوکراین شد.

وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، مصر خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب در سطح نمایندگان با هدف رایزنی در خصوص تحولات کنونی اوکراین است.

 

درخواست اتحادیه عرب برای حل دیپلماتیک بحران اوکراین