انتقاد شدید هوشیار زیباری از رای دادگاه فدرال عراق و محرومیتش از ریاست جمهوری

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری الشرق الاوسط، در حالی که امروز (چهارشنبه) احمد ریبر بارزانی، نامزد حزب دموکراتیک کردستان عراق منتظر حکم دادگاه فدرال درباره نامزدی‌اش برای پست ریاست جمهوری عراق است، هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق و از رهبران حزب دموکراتیک کردستان با رهبری مسعود بارزانی در گفتگو با بی بی سی عربی از دادگاه فدرال عراق انتقاد کرده و گفت: برخی از قضات که تعدادشان ۹ قاضی است بعثی بوده و باید ریشه کن می‌شدند. برخی از آن‌ها سنی بودند و بعداً به مذهب تشیع گرویدند.

همچنین آن‌ها را متهم کرد که کسانی که آن‌ها را در این پست‌ها منصوب کرده گروه‌های شبه نظامی هستند.

زیباری همچنین حکم دادگاه فدرال درباره محروم کردنش از نامزدی برای پست ریاست جمهوری عراق را سیاسی دانست.

دادگاه فدرال عراق هیچگونه موضعی درباره اظهارات زیباری اتخاذ نکرده است. طبق عرف رایج، این دادگاه در کشمکش‌های سیاسی مداخله نمی‌کند مگر اینکه از آن خواسته شود مواد قانون اساسی را توضیح بدهد یا نزاع‌های مربوط به آن را حل کند. طبق قانون حکمی که امروز قرار است صادر شود مربوط به اختلافات قبلی درباره نامزد جدید پست ریاست جمهوری نیست بلکه بیشتر درباره تصمیم ریاست پارلمان است. همچنین بیشتر مربوط به مهلت تعیین شده در قانون اساسی است تا اینکه با نامزدها یا تعدادشان در ارتباط باشد.

حزب دموکراتیک کردستان عراق نیز درباره اظهارات زیباری سکوت اختیار کرده است. علاوه بر دادگاه فدرال و حزب دموکراتیک شورای عالی قضایی عراق نیز موضعی درباره اتهامات زیباری نداشته است.

مسئله سرنوشت‌ساز و مهم حکمی است که قرار است امروز دادگاه فدرال درباره شکایت ارائه شده علیه ازسرگیری نامزدی برای پست ریاست جمهوری صادر کند. اگر هیچگونه نامزدی برای حزب دموکراتیک کردستان باقی نماند دیگر هیچ کسی در محافل سیاسی عراق نمی‌تواند پیش بینی کند که گام بعدی مسعود بارزانی چه خواهد بود.

انتقاد شدید هوشیار زیباری از رای دادگاه فدرال عراق و محرومیتش از ریاست جمهوری