تاکید مصر، اردن، فرانسه و آلمان بر لزوم توقف اقداماتی که راهکار “دوکشوری” را از بین می‌برد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، پس از نشستی که سامح شکری، وزیر خارجه مصر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با ایمن الصفدی، ژان ایو لودریان و آنالنا بربوک، همتایان اردنی، فرانسوی و آلمانی‌اش برای استمرار هماهنگی‌ها و رایزنی جهت پیشبرد روند صلح خاورمیانه به سوی صلحی عادلانه، فراگیر و پایدار بر اساس راه‌حل دو کشوری داشت، وزارت خارجه مصر بیانیه‌ای را منتشر کرد.

طبق این بیانیه، وزرای خارجه یاد شده تاکید کردند باید به حقوق ساکنان محله‌های شیخ جراح و سلوان در شهر قدس از جمله حق مالکیت خانه‌هایشان احترام گذاشته شود.

این چهار وزیر در ادامه بر پایبندی خود به حمایت از تمامی تلاش‌ها برای برقراری صلحی عادلانه، پایدار و فراگیر که بر اساس راه‌حل دوکشوری حقوق مشروع همه طرف‌ها را محقق کند، تاکید کردند.

همچنین آنها بر نیاز مبرم به ازسرگیری گفتگوها و مذاکرات جدی، هدفمند، موثر و مستقیم میان طرف‌ها و یا زیر چتر سازمان ملل از جمله کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه، اهمیت حفظ وضعیت تاریخی و قانونی موجود در اماکن مقدس شهر قدس و قیمومیت تاریخی اردن بر این اماکن و اهمیت نقش ضروری سازمان آنروا و نیاز به افزایش حمایت‌های سیاسی و مالی از آن برای استمرار ماموریت‌های محول شده از سوی سازمان ملل و ارائه خدمات اساسی به پناهجویان تاکید کردند.

علاوه بر این، وزرای یاد شده توافقنامه‌های صلحی را که کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی امضا کردند، “برای حل اختلافات دو طرف فلسطینی و اسرائیلی مهم” دانستند!

آنها در پایان نیز ضمن تاکید بر اینکه برقراری صلحی عادلانه و پایدار هدفی استراتژیک در راستای منافع همه طرف‌ها بوده و اساس امنیت و ثبات منطقه است، اعلام کردند که به همکاری با همه طرف‌ها برای ایجاد افق‌هایی واقعی برای ازسرگیری یک روند سیاسی معتبر ادامه خواهند داد.

تاکید مصر، اردن، فرانسه و آلمان بر لزوم توقف اقداماتی که راهکار “دوکشوری” را از بین می‌برد