درخواست برخی کشور‌های اروپایی از رژیم صهیونیستی برای توقف شهرک سازی

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان– وزرای خارجه چند کشور اروپایی شامل فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا از مقامات صهیونیست خواستند شهرک سازی در قدس شرقی را متوقف کنند. مقامات صهیونیست طرح‌هایی برای ساخت حدود ۳۵۰۰ خانه در قدس شرقی را به تصویب رساندند که ساخت آن‌ها در جریان است.

به گفته خبرگزاری رویترز، کشور‌های اروپایی در بیانیه‌ای خطاب به مقامات رژیم صهیونیستی گفتند: ساخت صد‌ها ساختمان جدید می‌تواند مانعی جدی برای رسیدن به صلح با فلسطینیان باشد.

در این بیانیه آمده است: ساخت و ساز در این منطقه ارتباط کرانه باختری با قدس شرقی را قطع می‌کند که می‌تواند نقض آشکار قوانین بین المللی باشد.

رژیم غاصب صهیونیستی قدس شرقی را پایتخت بی چون و چرای خود می‌داند. این در حالیست که بیشتر کشور‌های جهان از جمله بسیاری از کشور‌های غربی ساخت و ساز شهرک در این منطقه را غیرقانونی و نقض آشکار حقوق فلسطینیان می‌دانند.

این چهار کشور اروپایی همچنین نسبت به تخلیه محله شیخ جراح در قدس شرقی که موجب آواره شدن ساکنان فلسطینی آن شده ابراز نگرانی کرده اند.

روز گذشته نیرو‌های نظامی رژیم صهیونیستی با یورش به خانه یکی از فلسطینیان در قدس شرقی ضمن تخریب این خانه، ساکنان آن را وادار به ترک آن محل کردند. گفته می‌شود این خانواده فلسطینی دهه‌ها در این محل زندگی می‌کردند. این اقدام نیرو‌های صهیونیستی انتقاد شدید فعالان حقوق بشری و دیپلمات‌های خارجی را به دنبال داشت.

کشورهای اروپایی به سیاست دو کشور در سرزمین های فلسطینی اعتقاد دارند که در آن اسراییل دولت قوی تر و فلسطین دولت ضعیف تر شامل کرانه باختری و نوار غزه به پایتختی قدس شرقی می شود. گرچه این طرح ناقض حقوق مسلم فلسطینی هاست، اما مقامات تل آویو حتی حاضر به پذیرش همین طرح نیز نیستند و به ساخت شهرک های صهیونیست نشین در کرانه باختری و قدس شرقی ادامه می دهند. 

درخواست برخی کشور‌های اروپایی از رژیم صهیونیستی برای توقف شهرک سازی