اروپا خطاب به تل‌آویو: ساخت‌وساز در قدس شرقی را متوقف کنید

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزرای خارجه فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا شامگاه چهارشنبه از مقامات رژیم صهیونیستی خواستند تا ساخت واحدهای مسکونی جدید در قدس شرقی را متوقف کنند.

در اوایل ماه جاری، مقامات صهونیست طرح‌هایی را برای ساخت حدود ۳۵۰۰ واحد صهیونیست‌نشین در بخش شرقی قدس اشغالی تصویب کردند که نزدیک به نیمی از آنها قرار است در مناطق پر تنش «گیوعات هاماتوس» و «هار هوما» ساخته شود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کشورهای اروپایی در بیانیه‌ای با اشاره به تلاش‌های صلح بین‌المللی برای ایجاد کشوری برای فلسطینی‌ها گفتند که صدها ساختمان جدید «یک مانع اضافی در راه راه‌حل دو کشوری خواهد بود».

آنها گفتند که ساخت و ساز در این منطقه ارتباط کرانه باختری را از قدس شرقی هرچه بیشتر قطع می‌کند و این شهرک‌ها نقض قوانین بین‌المللی است.

به نوشته رویترز، رژیم صهیونیستی، قدس شرقی از جمله شهر قدیمی را در جنگ ۱۹۶۷ اشغال کرد و سپس آن را به دیگر بخش‌های فلسطین اشغالی الحاق کرد، اقدامی که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشد.

وزرای خارجه آلمان،‌ فرانسه، ایتالیا و اسپانیا همچنین درباره تخلیه اجباری فلسطینیان از منازل خود و تخریب محله «شیخ جراح» در قدس شرقی نیز ابراز نگرانی کردند.

بامداد چهارشنبه بود که اعضای یک خانواده فلسطینی که چند روز در مقابل اقدام صهیونیست‌ها برای تخریب منزلشان مقاومت کرده بودند، بازداشت شدند و منزل مذکور تخریب شد. (جزئیات بیشتر)

به دلیل تداوم فشارهای شهرک‌نشینان صهیونیست و تبانی آنها با دادگاه‌های قدس، خطر آوارگی و کوچ اجباری نزدیک به ۵۰۰ فلسطینی در قدس را که دارای ۲۸ منزل در محله شیخ جراح هستند، تهدید می‌کند.

فلسطینی‌ها به موجب توافقنامه‌ای که در سال ۱۹۶۵ میان دولت اردن و «آنروا» (آژانس امداد و کاریابی ویژه آوارگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل) بسته شد، مالک این زمین‌ها در قدس محسوب شده و منازل آنها توسط دولت اردن ساخته شد.

اما صهیونیست‌ها مدعی هستند زمینی که منازل فلسطینی‌ها در آن بنا شده قبلا متعلق به خانواده‌های یهودی بوده. رژیم صهیونیستی اکنون با تبانی در دادگاه‌های قدس توانسته این ادعای دروغ خود را به کرسی بنشاند و صدها فلسطینی با آوارگی اجباری روبرو هستند.


اروپا خطاب به تل‌آویو: ساخت‌وساز در قدس شرقی را متوقف کنید