چین: تبلیغات واشنگتن درباره جنگ، به ثبات اوکراین ضربه زده است

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (چهارشنبه) در یک نشست خبری گفت که تبلیغات اغراق‌آمیز “جنگ قریب‌الوقوع” از سوی واشنگتن به اقتصاد و ثبات اجتماعی اوکراین ضربه وارد کرده است.

این دیپلمات چینی گفت: طی چند روز گذشته، طرف آمریکایی تهدید جنگ (حمله ادعایی روسیه به اوکراین) را تشدید کرده و به طور مصنوعی فضایی متشنج ایجاد کرده که آسیب جدی به اقتصاد، ثبات اجتماعی و شرایط معیشتی مردم اوکراین وارد کرده و همچنین مقاومت در برابر پیشبرد مذاکرات و گفت‌وگو بین طرف‌های مربوطه را افزایش داده است. 

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که غرب از انتشار چنین اطلاعات نادرستی دست بردارد و برای تسهیل صلح، اعتماد متقابل و همکاری بیشتر تلاش کند.

مقام‌های کشورهای غربی به ویژه مقام‌های آمریکایی در هفته‌های گذشته با بیان ادعاهای اثبات‌نشده مبنی بر اینکه نظامیان روسیه ممکن است هر لحظه به اوکراین حمله کنند مسکو را به تحریم و واکنش تهدید کرده‌اند و علی‌رغم انتشار ویدئوها و تصاویری که اثبات‌کننده عقب‌نشینی نیروهای نظامی روسیه از مرز اوکراین و تلاش مسکو برای کاهش تنش با کی‌یف است، همچنان به تنش‌زایی و ایجاد بحران ساختگی در این مسئله ادامه می‌دهند.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو امروز (چهارشنبه) مدعی شد روسیه نه تنها از مرز اوکراین عقب‌نشینی نکرده، بلکه تعداد نیروهایش در منطقه را افزایش داده است. استولتنبرگ به خبرنگاران در بروکسل گفت: سیگنال‌هایی که دیروز از مسکو رسید نیاز به خوش‌بینی محتاطانه دارد. ما هنوز نشانه‌های واقعی کاهش تنش از سوی روسیه را ندیده‌ایم.

این در حالی است که روز گذشته همزمان با اعلام روسیه مبنی بر بازگشت نظامیان این کشور از مرز با اوکراین پس از اتمام تمرین‌های نظامی، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد که پروپاگاندای کشورهای غربی درباره جنگ شکست خورده است. وزارت دفاع روسیه نیز امروز از پایان تمرینات نظامی ارتش این کشور در منطقه «کریمه» و بازگشت نیروها به پایگاه‌های خود خبر داد. 

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین امروز در توییتی با توجه به رسیدن تاریخی که غرب مدعی بود روسیه در آن، به اوکراین حمله می‌کند و رخ ندادن هیچ حمله‌ای، فضاسازی‌های اخیر ضد روسی را مایه شرم کشورهای غربی خواند. 

وی در این خصوص اعلام کرد: به جامعه بین‌المللی هشدار داده شد که حدود ساعت ۱ بامداد روز ۱۶ فوریه (امروز) روسیه به همسایه خود حمله خواهد کرد. تهاجم کجاست؟ آیا بابت تشدید تنش‌ها و گمراه کردن افکار عمومی جهان عذرخواهی می‌کنید؟ شرمتان باد فقط شرم!!!

ص


چین: تبلیغات واشنگتن درباره جنگ، به ثبات اوکراین ضربه زده است