مخالفت چهره‌های سیاسی عراق با نخست‌وزیری مجدد مصطفی الکاظمی

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، چهره‌های سیاسی مختلف عراقی مخالفت خود را با تجدید نخست‌وزیری «مصطفی الکاظمی» اعلام و در عین حال از عملکرد دولت او در سطوح مختلف به ویژه اقتصادی پس از تصمیمات متعددی که در دوران قدرتش اتخاذ کرده، انتقاد کردند.

«عارف عبدالجلیل» نماینده ائتلاف «دوله القانون» در گفت‌وگو با وبگاه «المعلومه» تصریح کرد که کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) مقابل به قدرت رسیدن مجدد روسای قوای سه‌گانه به ویژه نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی می‌ایستد به ویژه که دولت او با نقض‌های امنیتی صورت گرفته علیه کشور جز چند عکس فیسبوکی، واکنش شدیدی از خود نشان نداده است.

«راقیه عبدالجبار» عضو ائتلاف النصر نیز گفت: نیروهای حاضر در چارچوب هماهنگی نظرات منفی بسیاری را در مورد عملکرد دولت الکاظمی ثبت کرده‌اند و در مقابل نخست‌وزیری مجدد او ایستاده‌اند.

«صابر اسماعیل» سیاستمدار کُرد نیز بر ضرورت عدم تجدد دوره روسای قوای سه‌گانه تاکید کرد و گفت: «مسئولیت اخلاقی ایجاب می کند که آن‌ها مجددا به قدرت باز نگردند؛ به ویژه پس از بحران‌هایی که عراق در دوران حاکمیت این ریاست‌ها تجربه کرد».
«باسم خشان» دیگر نماینده پارلمانی عراق به عملکرد دولت الکاظمی در بخش اقتصاد انتقاد کرد و گفت: «دولت قادر به ارائه ساده‌ترین خدمات به مردم عراق نیست که یکی از آن‌ها برق است، زیرا برنام‌ ریزی ضعیف دولت و عدم آشنایی با مسائل اقتصادی باعث نابودی اکثر پرونده‌ها شده است که آخرین آن‌ها برق است».
 پیشتر  «حسین العقابی» رهبر ائتلاف «نهج وطنی» با اشاره به وجود فشارهای بین‌المللی و منطقه‌ای برای انتصاب مجدد الکاظمی به سمت نخست وزیری، گفته‌بود که این فشارها آزار دهنده است و طرفهای سیاسی باید قاطعانه با این فشارها مخالفت کنند.

«محمد الخالدی» رئیس حزب «بیارق الخیر» نیز گفته بود که گفت‌وگو‌ها میان طرف‌های سیاسی بر مخالفت کلی در قبال انتصاب مجدد الکاظمی  به نخست وزیری در دولت آینده تاکید دارند.

همچنین «عاصفه عباس» عضو جنبش «حقوق»، با بیان اینکه کاظمی شانس بسیار پایینی برای دستیابی دوباره به سمت نخست وزیری را دارد، می‌گوید که نخست وزیر آینده با توافق میان طرف‌های سیاسی مختلف، روی کار خواهد آمد.

ص


مخالفت چهره‌های سیاسی عراق با نخست‌وزیری مجدد مصطفی الکاظمی