اشتاینمایر مجددا رئیس‌جمهوری آلمان شد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، مقامات آلمان در بیانیه‌ای رسمی اعلام کردند، فرانک والتر اشتاینمایر برای بار دوم و برای دوره پنج ساله دیگر به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور انتخاب شد.

رئیس‌جمهوری آلمان ۷۷ درصد آرا را به دست آورد به عبارتی از مجموع ۱۴۲۵ رای به ۱۰۴۵ رای مجمع فدرال در برلین دست یافت در حالیکه تنها ۱۲ رای باطله وجود داشت.

اشتاینمایر در سخنرانی بعد از انتخابش گفت: من مسؤول هر فردی هستم که در کشور ما زندگی می‌کند. من به هیچ حزبی تعلق ندارم، بله؛ اما من زمانی که مساله مربوط به دموکراسی باشد، بی‌طرف نیستم. هر کسی که برای دموکراسی مبارزه می‌کند من را در کنار خود می‌یابد، و کسانی که به آن حمله می‌کنند من را دشمن خود خواهند یافت.

اشتاینمایر ۶۶ ساله و از حزب سوسیال دموکرات آلمان پیشتر دو بار وزیر خارجه در دوران آنگلا مرکل، صدراعظم سابق این کشور بود و در سال ۲۰۱۷ به سمت رئیس جمهوری آلمان درآمد که بیشتر یک سمت فرمایشی است.

اشتاینمایر مه گذشته میلادی و زمانی که تمایلش را برای ماندن در سمت فعلی‌اش تا ۲۰۲۷ را اعلام کرد، گفت: نقش ریاست جمهوری یک افتخار و چالشی عظیم است.

این وزیر خارجه سابق آلمان همچنین خودش را وجدان ملت توصیف کرده که گهگاه وارد مناظرات سیاسی می‌شود و در مراسم‌هایی صحبت می‌کند.

وی همچنین بارها درباره افزایش تهدید افراط گرایی راست افراطی در آلمان هشدار داده و با انتقاد از رویدادهای پیش آمده در فرودگاه کابل پس از سقوط این شهر به دست طالبان افغاستان، آن را برای غرب شرم آور دانسته است.

دوران ریاست جمهوری اشتاینمایر با همه گیری و شیوع کرونا در آلمان از آغاز ۲۰۲۰ همراه شد و او نقش “حکم اخلاقی” را در مناظرات مردمی درباره مسائل مربوط به سلامت و بهداشت داشت.

اشتاینمایر مجددا رئیس‌جمهوری آلمان شد