بلومبرگ: امارات و قطر دنبال حفظ دارایی‌های روسیه هستند

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، خبرگزاری بلومبرگ آمریکا اعلام کرد، سازمان سرمایه‌گذاری قطر (صندوق ثروت ملی قطر) و شرکت سرمایه گذاری “مبادله” در قطر متعهد به حفظ میلیاردها دلار دارایی روسیه در سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک و بلند مدت هستند.

بلومبرگ گزارش داد: صندوق ثروت ملی نروژ، بزرگترین صندوق ملی جهان ضمن اشاره به اینکه سازمان سرمایه‌گذاری قطر و شرکت سرمایه‌گذاری “مبادله” در ابوظبی تصمیم گرفتند دارایی‌های روسیه را حفظ کنند اما این صندوق رویکردی متفاوت با قطر و امارات را در پیش گرفته و شروع به کاهش دارایی‌های روسیه در سبد خود کرده است.

این خبرگزاری آمریکایی در ادامه اعلام کرد، سازمان سرمایه‌گذاری قطر، مالک نزدیک به ۱۹ درصد از سهام شرکت بزرگ “روس‌نفت” روسیه، بر این باور است که حفظ دارایی‌هایی در روسیه کلید حمایت از روابط میان دوحه و مسکو است.

بلومبرگ تاکید کرد: بر خلاف شرکت “بی‌پی” انگلیس که طی چند روز گذشته تصمیم به کنار گذاشتن سرمایه‌های خود گرفته و برای فروش سهامش تحت فشارهایی نیز قرار گرفت، صندوق سرمایه گذاری قطر برای کنار گذاشتن سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت روسی و فروش سهام خود تحت فشار قرار نگرفت.

این خبرگزاری آمریکایی به نقل از دو منبع گزارش داد، شرکت “مبادله”، بازوی سرمایه‌گذاری ابوظبی دستکم سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری با روسیه دارد و به همین دلیل بعید است که شراکت خود را با صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه لغو کند و یا اینکه اقداماتی در پیش گیرد که مانع این روابط شوند.

طبق اطلاعات شرکت پژوهشی “گلوبال اس‌دبلیواف” سرمایه‌گذاری‌های خاورمیانه بر دارایی‌های روسیه در طول چند سال گذشته به شل چشمگیری افزایش پیدا کردند، این در حالی است که صندوق‌های اروپایی و آمریکای شمالی به دلیل خطرات ژئوپلیتیک این دارایی‌ها را کاهش دادند.

https://critter.ir/02/03/2022/%d8%a8%d9%84%d9%88%d9%85%d8%a8%d8%b1%da%af-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d9%82%d8%b7%d8%b1-%d8%af%d9%86%d8%a8%d8%a7%d9%84-%d8%ad%d9%81%d8%b8-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%a7%db%8c%db%8c/