اجرای فاز 2 طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام در انتظار تخصیص اعتبار

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز محمد جواد صالحی‌نژاد در نشست خبری اعلام کرد: برای تکمیل فاز 2 طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام حداقل نیاز به 75 هزار میلیارد تومان برای اجرای شبکه‌های اصلی و فرعی دارد که اگر تامین شود، طی پنج سال اجرای آن به پایان می‌رسد.

مدیرعامل جهاد نصر افزود: برای تامین اعتبار به دنبال فاینانس نیز هستیم که با کشور چین مذاکره و تفاهم‌نامه‌ای امضاء شده که در صورت نهایی شدن حدود 2 میلیارد دلار جذب خواهیم کرد.

وی همچنین گفت: برای مطالعات این پروژه 50 میلیارد تومان اواخر سال گذشته اختصاص یافت که 100 هزار هکتار را‌‌‌‌‌‌‌‌ در دست مطالعه داریم. برای امسال نیز 142.5 میلیارد تومان به منظور ادامه مطالعات منظور شده که امیدواریم تا پایان امسال تخصیص یابد.

صالحی‌نژاد با بیان اینکه مطالبات مردم اجرای فاز 2 این طرح بزرگ است، گفت: این طرح 255 هزار هکتار است و تکمیل آن می‌تواند تحول بزرگی در سیمای اقتصادی منطقه ایجاد کند.

به گفته این مسئول با تکمیل طرح 550 هزار هکتاری 9.5 میلیون تن به تولیدات کشاورزی استان‌های ایلام و خوزستان اضافه می‌شود و نیز 1.5 میلیارد مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شده و 300 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

* افزایش 3.5 میلیون تنی تولیدات کشاورزی با تکمیل فاز یک طرح 550 هزار هکتاری

مدیرعامل جهاد نصر از تکمیل فاز یک طرح 550 هزار هکتاری در مساحت 295 هزار هکتار خبر داد و اظهار داشت: اکنون حدود 290 هزار هکتار از این اراضی به زیر کشت رفته و 3.5 میلیون تن تولیدات کشاورزی استان‌های ایلام و خوزستان را‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش داده و 160 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی و با مجوز رهبری اواخر سال 92 اختصاص یافته بود، فاز اول این طرح در نیمه دوم سال 97 به بهره‌برداری رسید.

به گفته صالحی‌نژاد در اجرای این طرح 121 پیمانکار، 3800 دستگاه ماشین‌آلات سنگین و غیرسنگین، استفاده شد و 23 هزار کیلومتر شبکه فرعی ایجاد شد.

* نیاز به 5 هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه آب شمال غرب کشور

مدیرعامل جهاد نصر با بیان اینکه طرح آب شمال غرب کشور در مساحت 227 هزار هکتار در شورای امنیت ملی تصویب شده است، گفت: تاکنون 126 هزار هکتار به بهره‌برداری رسیده و 101 هزار هکتار باقی مانده است. تاکنون 6 هزار میلیارد تومان به جهاد نصر اختصاص داده‌اند و در صورتی که 5 هزار میلیارد تومان دیگر اختصاص یابد، طی دو تا سه سال آینده به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

به گفته این مسئول این طرح 200 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده، 5 میلیون تن به افزایش تولید اضافه خواهد کرد.

صالحی‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که اخیرا مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور از عدم پیشرفت طرح 550 هزار هکتاری و محول شدن اجرای آن به سازمان مذکور خبر داده است، گفت: در کنار اجرای این طرح قرار شده تشکل‌ها و تعاونی‌های کشاورزی ایجاد شود. صنایع تبدیلی و تکمیلی، بخش‌های آموزشی و ترویجی، مکانیزاسیون کشاورزی پیاده شود که این وظایف در بخش‌های مختلف جهاد تعریف شده است. بنابراین سازمان تعاون روستایی باید نسبت به ایجاد تشکل‌ها و تعاونی‌ها اقدام کند.

وی اضافه کرد: از سال 95 یک درصد از اعتبارات طرح 550 هزار هکتاری به سازمان تعاون روستایی اختصاص می‌یابد تا تشکل‌ها و تعاونی‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌ توانمند کند، ضمن اینکه قرارداد 50 میلیارد تومانی هم در این زمینه با سازمان مذکور منعقد شده است.

مدیرعامل جهاد نصر تأکید کرد: طرح 550 هزار هکتاری در اجرا موفق و در کل کشور کم‌نظیر بوده و در اجرای این طرح بیش از 9500 نفر مشغول به کار بودند، به طوری که در سفر نماینده رهبری به این استان مردم از افزایش ده برابری قیمت زمین‌هایشان و نیز افزایش تولید محصولات کشاورزی‌شان گفته و خواستار سریع اجرای فاز 2 این طرح شده بودند.

صالحی‌نژاد در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس که طرح 46 هزار هکتاری سیستان بر اساس منابع آب رود هیرمند اجرا شده، در حالی که این سهمیه با مشکلاتی مواجه شده، آیا از نظر کارشناسی این سرمایه‌گذاری می‌تواند درست باشد گفت: بر اساس پیمانی که قبل از انقلاب با افغانستان وجود داشته، ایران سالانه 830 میلیون مترمکعب از رود هیرمند سهمیه دارد و آنها باید آن را‌‌‌‌‌‌‌‌ اختصاص دهند.

وی در پاسخ به این سؤال که اگر بنا به دلایل سیاسی و یا تغییرات آب و هوایی این سهمیه آب تعلق نگیرد، نتیجه این طرح پرهزینه چه خواهد شد، گفت: به هر حال منطقه سیستان و بلوچستان از نظر امنیتی و اجتماعی برای کشور مهم است و تا زمانی که این سهمیه اختصاص می‌یابد، از آن استفاده می‌شود و البته در مقاطعی از سال میزان دریافت آب از رود هیرمند حتی به چندین برابر سهمیه یادشده هم رسیده بود.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


اجرای فاز 2 طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام در انتظار تخصیص اعتبار