پیش بینی بانک آمریکایی از نفت 125 دلاری

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، بخش تحقیقات بانک جی پی مورگان اعلام کرد: کمبود تولید نفت اوپک پلاس و نگرانی‌ها در مورد ظرفیت مازاد احتمالا بازار نفت را با کمبود مواجه کند و قیمت نفت در سه ماهه دوم امسال به 125 دلار در هر بشکه برسد.

این بانک در یادداشتی نوشت: «از آنجایی که بعید است اوپک پلاس سهمیه‌های افزایش تولید هدف گذاری خود را تغییر دهد، کمبود عرضه در سال 2022 افزایش می یابد و این امر می تواند افزایش 30 دلاری قیمت نفت را در پی داشته باشد.»

گروه تولیدکنندگان نفت متشکل از سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک و هم پیمانانش نظیر روسیه موسوم به اوپک پلاس، هدف تولید ماهانه خود را 400 هزار بشکه در روز افزایش داده اند اما نتوانستند به این هدف تولیدی دست یابند.

چندین کشور عضو اوپک پلاس به دنبال سال‌ها کمبود سرمایه‌ گذاری، در افزایش تولید با مشکل مواجه هستند و نتوانسته‌اند، تعهد ماهانه 400 هزار بشکه ‌ای خود را انجام دهند.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود گزارش داده است که شکاف میان هدف تولید و تولید واقعی اوپک پلاس 900 هزار بشکه در روز است.

در عین حال، بانک جی پی مورگان نیز اعلام کرد این شکاف برای خود اوپک به تنهای روزانه 1.2 میلیون بشکه است.

بنا بر اعلام جی پی مورگان، «این عملکرد ضعیف در مقطع حساسی اتفاق افتاده است و از دیدگاه ما، همان طور که سایر تولیدکنندگان جهانی دچار تزلزل می‌‌شوند، ترکیبی از سرمایه‌‌گذاری ناکافی در کشورهای اوپک پلاس و افزایش تقاضای نفت پس از شیوع کرونا، یک بحران انرژی ایجاد خواهد کرد.»

«به علاوه، عدم واکنش کشورهای غیراوپکی تولیدکننده نفت به افزایش قیمت نفت می‌تواند 10 دلار دیگر بر قیمت نفت بیفزاید.»

انتهای پیام/ب


پیش بینی بانک آمریکایی از نفت 125 دلاری