دولت سیزدهم بدنبال ایجاد زیرساخت ارتباطی پرسرعت، پایدار و امن برای مردم است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار ایرنا، عیسی زارع‌پور روز دوشنبه در مراسم آغاز طرح توسعه شبکه دسترسی ثابت مبتنی بر فیبرنوری (fttx) افزود: امروز زندگی بشر با این تکنولوژی گره خورده و همه جنبه های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. اقتصاد، فرهنگ و اشتغال همه موضوعات زندگی بشر به این مسیر گره خورده و نمی‌توان گفت که امروز بدون استفاده از فناوری اطلاعات چرخ زندگی انسان‌ها می‌چرخد.

وی تاکید کرد: اکنون تصور زندگی بدون ارتباطات و فناوری اطلاعات محال است. دوران کرونا نیز ظرفیت‌های واقعی فناوری اطلاعات در کشور را بهتر از گذشته نشان داد و وابستگی بشر به این فناوری بیش از گذشته شد. زیرساخت لازم برای استفاده از این خدمات، ارتباطات است و تا ارتباطات وجود نداشته باشد این امر امکان پذیر نیست.

زارع‌پور تصریح کرد: زمانی که برای جاده و اتوبان هزینه می‌کنیم کسی نمی پرسد چرا سرمایه گذاری می کنید. اما زمانی که صحبت از توسعه زیرساخت‌های ارتباطی می‌شود عده ای به این مسئله انتقاد می‌کنند. اکنون مردم به جای تردد در جاده‌ها و اتوبان‌ها در فیبرهای نوری حرکت می‌کنند و در واقع اکنون راه جدید ارتباطی، شبکه فیبرنوری کشور است.

وی افزود: باید نگاه به حوزه ارتباطات را تغییر داد و روی صحبت من نیز با سیاستگذاران این حوزه است. این حوزه را باید جدی گرفت تا تحولات بزرگی را در کشور ایجاد کند. اکنون هر ۱۰ درصد افزایش توسعه پهنای باند می‌تواند یک درصد توسعه ناخالص ملی را افزایش دهد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: با درک این اهمیت، دولت سیزدهم به دنبال ایجاد زیرساخت ارتباطی پرسرعت، پایدار و امن برای همه مردم ایران است. از ابتدای حضورم در وزارت ارتباطات توسعه ارتباطات در دستور کار قرار گرفته است. یکی از سخت‌ترین کارها را انتخاب کردیم زیرا بسیار زمان بر است و بخش خصوصی باید به شکل جدی پای کار بیاید.

وی افزود: برای این کار نیاز است مشوق‌های لازم در نظر گرفته شود. همچنین نیاز به تدارکات خاص داریم. در این پروژه بزرگ نیاز به تجهیز کارگاه و الزامات حمایتی بود و ما بیش از چند جلسه درباره این موضوع صحبت کردیم. بر همین اساس تصمیم گرفتیم بین ۳ تا ۵ درصد حق سهم دولت را برای توسعه ftth اختصاص بدهیم تا بتوان در این مسیر قدم‌های درستی برداریم.

وزیر ارتباطات گفت: برای توسعه فیبرنوری، سراغ ابزارهای حمایتی دیگر نیز رفتیم و از تعاملات جدید استفاده کردیم. در لایحه بودجه ۱۴۰۱، ما دو کار اساسی را انجام دادیم. ابتدا اینکه همه دستگاه‌های اجرایی کشور مکلف شدند که هرگونه زیرساختی اعم از کانال، داک، تیر چراغ برق، دکل‌های انتقال که در اختیارشان است را در صورتی که برای توسعه شبکه فیبرنوری کشور نیاز باشد، با تعرفه‌ای که کمیسیون مصوب می‌کند در اختیار بخش خصوصی قرار دهند. این اقدام بسیار کلیدی است که اگر با همکاری همه دستگاه‌ها همراه شود بیش از گذشته با سرعت پیش خواهد رفت.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر تسهیلات است که می‌توان در اختیار بخش خصوصی قرار داد یا طریق اپراتور در اختیار مردم قرار گیرد تا این پروژه به سرعت جلو برود. اکنون در کشور از ۳۰ درصد ظرفیتی که پیش‌بینی شده استفاده می‌شود و یکی از موانع همین است که مردم به دلیل هزینه‌هایی که استفاده از شبکه فیبرنوری دارد معمولا به آن رغبت ندارند و سعی داریم این مسئله را رفع کنیم.
زارع‌پور ادامه داد:  بال اول شبکه ملی اطلاعات، اینترنت پرسرعت، امن و با کیفیت در سراسر کشور است. اگر این هدف محقق شود، قدم دوم که ارائه خدمات کاربردی بر بستر شبکه ملی اطاعات است را برخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: اگر این اتفاق رخ دهد کیفیت خدمات بالا خواهد رفت و سرویس‌هایی که مورد نیاز مردم است از این طریق در دسترس‌ قرار خواهد گرفت. در یک کلمه با تحقق دو بالی که برای شبکه ملی اطلاعات در نظر گرفته‌ایم، طعم شیرین فناوری را در حکمرانی و جامعه به مردم بچشانیم.

وزیر ارتباطات افزود: دور نیست آن روزی که مردم هر کاری که با بخش‌های دولتی دارند را بدون مراجعه حضوری در بستر یک شبکه پرسرعت و از طریق یک پنجره واحد آن را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: فاز اول پنجره دولت هوشمند، سال آینده در هفته ارتباطات راه‌اندازی می‌شود. با همکارانم در امور استخدامی ریاست جمهوری که تحول اداری را دنبال می‌کنند هماهنگ هستیم و در قانون بودجه ۱۴۰۱ نیز بندی به تصویب رسید و به واسطه آن تمام دستگاه‌ها مکلف شدند که خدمات خود را از طریق این پنجره واحد که وزارت ارتباطات راه‌اندازی می‌کند در اختیار مردم قرار بگیرد. سیاست ما این است به گونه‌ای پیش برویم که مردم را از هرگونه رفت و آمد بی‌نیاز کنیم.

دولت سیزدهم بدنبال ایجاد زیرساخت ارتباطی پرسرعت، پایدار و امن برای مردم است