دولت‌ 10 هزار میلیارد تومان منابع به صندوق بازنشستگی کشوری تزریق کند

خبرگزاری فارس :

 

محمد اسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس‌ با بیان اینکه عیدی بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری در روز چهارشنبه گذشته به تعداد 1.6 میلیون نفر دفترکل واریز شد، اظهار کرد: برای هر بازنشسته به طور میانگین یک میلیون و 600 هزار تومان پرداخت شد که به ازای هر عائله‌مندی 400 هزار تومان و به ازای هر فرزند 150 هزار تومان نیز علاوه بر آن پرداخت شد.

وی تأکید کرد:‌ تعداد بازنشستگان کشوری یک میلیون و 600 هزار نفر است که 100 هزار نفر هم به عنوان مستمری‌بگیران ورثه افراد فوت شده اضافه می‌شوند یعنی در مجموع یک میلیون و 700 هزار نفر بازنشسته و مستمری‌بگیر از این صندوق دریافتی دارند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در مورد کسر منابع صندوق بازنشستگی گفت: مسأله کسری یک موضوع ملی و در سطح کلان دولت و مجلس و حتی سران قوا است که باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود و این مربوط به بازنشستگان صندوق دولتی است، نحوه طراحی و ورود افراد که کارمندان شاغل دولت هستند باید بررسی شود.

اسکندری تأکید کرد:‌ در حال حاضر ورودی صندوق بازنشستگی کشوری حدود 900 هزار نفر کارمند دولت هستند که کسور بازنشستگی در حقوق آنها اعمال می‌شود اما در مقابل یک میلیون و 600 هزار دفترکل مستمری‌بگیر دارند در حالی که در دنیا در مقابل هر بازنشسته 4 شاغل وجود دارد اما در کشور ما تعداد شاغلان حدود نصف بازنشستگان است.

وی تأکید کرد: برنامه‌ریزی درباره کسری صندوق‌های بازنشستگی بر عهده دولت و مجلس است و با اتکا به منابع درآمدی صندوق این مسأله بررسی شود و بررسی آن از سطح صندوق بالاتر است و ما به اندازه بودجه یک سال کل کشور نیاز به منابع داریم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت:‌ برای پرداخت حقوق سالانه بازنشستگان در سال جاری حدود 110 هزار میلیارد تومان کسری قطعی داشتیم که با توجه به تغییراتی که در دولت تصمیم‌گیری می‌شود این رقم تغییر پیدا می‌کند، تا الان در سال جاری حدود 150 هزار میلیارد تومان پرداختی داشتیم که از این رقم حدود 10 هزار میلیارد تومان از منابع داخلی شرکت‌های زیرمجموعه صندوق تأمین شده 20 هزار میلیارد تومان از محل حق بیمه کارمندان شاغل و الباقی منابع به عنوان کسری محسوب می‌شود که از اول سال تا‌کنون دولت 110 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده و باید تا آخر سال 10 هزار میلیارد تومان دیگر نیز منابع به صندوق بازنشستگی بپردازد.

اسکندری همچنین در مورد بورسی شدن شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری گفت:‌ در حال حاضر سه شرکت از پگاه از شرکت‌های تولید شیر پگاه در بورس و 5 شرکت در فرابورس حضور دارند و بقیه شرکت‌ها نیز به تدریج وارد بازار سرمایه می‌شود برخی از شرکت‌های پگاه همراه با دامداری و به عنوان کشت و صنعت وارد می‌شوند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در مورد اینکه بازدهی شرکت‌های زیرمجموعه صندوق چه میزان است؟ گفت:‌ پتروشیمی جم با سبا فولاد خلیج‌فارس بهترین بازدهی را دارند و شرکت آپادانا سرام وضعیت بازدهی و مالی خوبی ندارد.

انتهای پیام/


دولت‌ 10 هزار میلیارد تومان منابع به صندوق بازنشستگی کشوری تزریق کند